Kapat

Doktor gibi Bilgisayar Mühendisi olmak.

Anasayfa
Ana Sayfa Doktor gibi Bilgisayar Mühendisi olmak.

Bir kere tabip olmamak için en önemli sebep tıp fakultelerinin süresi. Tam süresinde tamamladığinizi varsaysak bile 6+1 yıl okuyacak ve para kazanamayacaksınız. üstelik tıp okumak çok pahalı yani sürekli para kaybedeceksiniz. Bilgisayar mühendisliğini zamanında bitiremeseniz bile iş bulabilir para kazanabilirsiniz. Üstelik öğrenciyken bile çalışıp para kazanabilirsiniz. Üstelik tıp fakültesini okumak fazlaca pahalı. Bilgisayar mühendisliğini okumak çok ucuz. Bilg. Mühendisliğini bitirmek içib sadece 1 bilgisayar size yeter. Ek olarak Tıp fakültesini bitirince hemen tabip olamıyorsunuz. Sınava gireceksiniz belki pratisyen olrak üç beş kuruşa geçinmek zorunda kalacaksınız.

Sevgili okurlar, maksadım hepimiz bilg. Mühendisi yapmak değil. Ama yalnız para kazanma amacı ya da işi olmayan kalırmıyım korkusuyla meslek seçerseniz mutsuz olacağınız kesindir. Hekim olamayı da mühendis olamayı da düşünüyorsanız mesleğinizi severek yapın, para pul için meslek seçmeyin. Yeterince çalışırsanız tüm mesleklerde çok iyi paralar kazanabilirsiniz. Memur zihniyetiyle çalışmayı düşünmekten bir an önce vazgeçin. Üretim odaklı, ortaya birşey çıkarabilme gayretli bir çalışma içine girin ve buna nazaran bir meslek seçin. Yani doktor oluyorsanız hedefleriniz olsun, araştrıma geliştirme yapabilecek dalları seçin, hastalıklara çare bulabilirmiyim, daha yeni ilaçlar bulunmasına önayak olabilirmiyim mantığıyla hareket edin. Aynı şekilde bilgisayar mühendisi olmak istiyorsanız, ortaya birşeyler dercetmek için bu mesleği seçin. örneğin milyonlarca kullanıcısı olan internet sayfaları yapın, yazılım geliştirmede yenilikler meydana getirmeye çalışın, cep telefonları için kimsenin yapmadığı uygulamaları geliştirmeye çalışın. Doğrusu üretici olun, üretim odaklı çalışmalarda bulunun. 

Genel anlamda tüm bölümlerde olmakla birlikte bilgisayar mühendisliğinin ilk sınıfında öğrencilerden bir çoğunda bu mesleği yapabilir miyim diye kuşkuya kapılanlar oluyor, yeniden sınava girip tıp kazanmak isteyenler çıkıyor. Motivasyonunu kaybetmiş arkadaşlara söyleyeceğim şey Mühendisliği TIP FAKÜLTESİNDE okuyor benzer biçimde okumaları. Tıp okuyor benzer biçimde yaparsanız başarı güvence. Doğrusu bu ne demek: 

1. ÇOK ÇALIŞIN
Tıp fakültesindeki öğrenciler gece gündüz ders çalışırlar. Devamlı kalınca kalın kitaplar okurlar. Bir bilgisayar öğrencisi de tıp okuyor şeklinde düzinelerce kitap bitirmeli. Hiç bir mühendislik öğrencisi bir tıp öğrencisi kadar ders çalışmamıştır. Zaten mühendislik öğrencileri de tıp öğrencileri kadar çalışsalar ülkemizde inanılmaz buluşlara imzalar atılır.

2. ŞİKAYETİ BIRAKIN
Tıp fakültesinde okuyanlar yalnız çok çalışmaktan şikayet ederler fakat çalışmayı da bırakmazlar. Bizim bazı avanak mühendislik öğrencileri tam tersini yaparlar, hem çalışmazlar aynı zamanda devamlı şikayet ederler. 

3. OKUL BİTTİKTEN sonrasında DA ÇALIŞMAYA DEVAM EDİN
Doktorları bilirsiniz, devamlı eğitimlere, konferanslara katılırlar. Bizim bilgisayar mühendisleri de gezmeyi tozmayı çok severler, paintball, gokart benzer biçimde aktivitelere katılırlar. Konferanslara bırakın mevzuşmacı olarak katılmayı dinleyici olaarak bile katılmazlar. Hadi bilgisayar mühendisi sanal takılsın desek yine de internetteki bilgisayar ile ilgili oluşumlara bile katılmazlar. 


4. YENİLİKLERİ TAKİP EDİN
örneğin beyin cerrahı oldunuz ve yeni bir amaliyat tekniğini çıktığını duysanız gidip öğrenirsiniz. Göz amaliyatı için yeni bir aygıt çıksa öğrenmek zorunda kalırsınız. Bir Prof. Dr. Bile şu demek oluyor ki 60 yaşında adam bile yeni teknikler öğreniyor kendini geliştiriyor. Fakat ülkemizdeki bilgisayar mühendisleri nedense bunu yapmıyor. Yeni bir programlama dili çıktığında, yeni versiyon bir program yayınlandığında hiiiiç araştıma  ihtiyacı bile duymuyorlar. Çünkü işyerinden kimse onlara birşey söylemeyince araştırma gereği bile duymuyorlar. Birilerinin size birşey söylemesini beklemekten bıkmadınız mı halen. Kendi başınıza harekete geçin. Ülkemizde tek bir dili bilen ömür boyu bildiği programlama dili ile devam ediyor. Yeni bir dil öğreneyim demiyor. İlla süper kullanması gerekmiyor, bir bak bakalım neler var… Yok arkadaş yok… Yan gelip yatıyorlar. Sevgili okurlar yan gelip yatan birilerinin hiçbir şeyden şikayet etmeye hakkı yok. Aman diyelim çıkan ürünleri daha beta aşamasındayken hatta daha önce bile indirip kurun, inceleyin… Hatta firmalar email atıp yeni özellikler eklemelerini isteyin. ürün pazara çıktığında da ürünü biliyor olun. örneğin SQL Server’un son sürümü ile yetinmeyin bir sonraki sürümünü patlak da olsa alıp kurun deneyin. Eğer deneyemiyorsanız bile dökümanlarını okuyun, getirdiği yenilikleri ve farkları okuyun. Biraz data sahibi olun. Aynı şekilde IPhone yahut IPad müşteri bilgisayar mühendisleri görüyorum boş boş kullanıyorlar… Sevgili okurlar bu tür ürünleri hava atmak için almak yerine bunlar için uygulama geliştirmek amacıyla alın. Iphone için , ipad icin uygulamalar geliştirin. Aynı şekilde kendi cep telefonunuzda java destekli program yazmaya çalışın. Boş boş durmayın, birazcık üretim odaklı olun. 
www.cengturkey.com

5. EK İŞLER YAPIN
Eskiden doktorları bilirsiniz, hem hastanede bununla beraber kendi muaynehanelerine çalışırlardı. Yeni gelen yasalarla bunlar yasaklandı. Ama bizim yazımız için güzel bir örnek oluşturuyor. Bir iş yerinde çalışıyorsanız bile dışarıya işler oluşturmaya çalışın, bunu illa çok para kazanmak için yapmayın, hem kendinizi geliştirmiş olursunuz hem de dışarıya meydana getirdiğinız çalışmalarda edindiğiniz knowhow’ı mevcut çalışmış olduğunız işler de de kullanma şansına haiz olursunuz. Bilgisayar mühendislerinin maaşları yüksek olduğu için bir çok ufak işveren dışarında iş yapmış oldurmayı seçebiliyor.  Şansınızı deneyin.

Arkadaşlar sanıyor ki, bilgisayar mühendiğini beceremeyen biri gidip tıp fakültesini çok güzel becerebilir. Çalışmayan biri ister oxfortda okusun ister hacettepe tıpta okusun yine beceremez. Bir an önce bu yanılgıdan kurtulun. Vaka sadece sizde ve sizin çalışma azminizde.

Doğrusu kısaca bir tıp fakültesi öğrencisi veya mezun bir doktor şeklinde çok çalışırsanız emin olun çok güzel işler başaracaksınız. 

Durmak yok çalışmaya devam…

“Doktor gibi Bilgisayar Mühendisi olmak.” üzerine 8 yorum

  1. Unknown says:
    • Anonim says:
  2. Adsız says:
    • Anonim says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.