Big Data Nedir,Yenir Mi ?

Çok büyük veri,çok çok büyük veri,aşırı büyük veri şeklinde karşılıkları bulunan bu terim son yıllarda popülerlik kazanmış durumda.Peki nedir bu Big Data tam olarak?

Big Data,kaba tabirle işlemeye veya depolamaya gücümüzün yetmediği veridir.Bu verinin TB’lar ve PB’lar ile ifade edilmesi şart değil.Bir mailin eklenti kısmına eklemeye çalıştığımız 100 MB’lık bir text dosyası da Big Data kavramının kapsama alanındadır.Verinin büyüklüğü veya küçüklüğünden ziyade ilgili olduğu işlemle arasındaki ilişki önem arz eder.

DÜNYA’DA BIG DATA

Hemen hemen herkesin sosyal medya hesabı bulunmakta.Peki bu hesaplardaki veriler nasıl saklanıyor? 2 Milyar aylık kullanıcısı olan Facebook bu kadar veriyi yönetmeyi nasıl başarıyor? Bu sorular bizi direkt olarak Big Data’ya götürür.
Bu verilerin yönetilmesi,saklanması için kullanılan çeşitli frameworkler bulunmakta.Bunlara örnek olarak Hadoop’u verebiliriz.Hadoop hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler Şadi Evren Şeker’in Bilgisayar Kavramları Youtube kanalında yayınladığı “Hadoop Eğitim Videoları”na buraya tıklayarak ulaşabilirler.

ÜLKEMİZDE BIG DATA

Yükselen trendlere ülkece tepkimiz genel olara geç olsa da Big Data konusunda yapılan çalışmalar da var.Örnek olarak Turkcell Big Data Hackathon projesini verebiliriz.Bu projede katılımcılardan belii bir veriyi işleyerek bunun sonucunda bir fikir ortaya atmaları bekleniyor.
Yukarıda verilen görsel ilk bakışta göze hoş gelse de 2015 yılına ait.Big Data ile ilgili daha çok proje yapılmasının gerekliliği buradan anlaşılabilir.

Aşağıda Big Data’nın animasyonlar kullanılarak yapılmış kısa bir anlatım videosu var.Göz atmanızı öneririm.Niyetim videoya Türkçe altyazı eklemekti fakat video Topluluk katkısı için etkinleştirilmediği için malesef yapamadım.Umarım anlayabilir ve faydalanabilirsiniz.İyi seyirler..
(Visited 1 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir