Kapat

Elektronik haberleşmede kullanıcı hakları belirlendi

Anasayfa
Haberler Elektronik haberleşmede kullanıcı hakları belirlendi

BTK tarafından “Elektronik haberleşme Sektörüne İlişkin Tüketici Hakları Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayınlandı. Bu yönetmelik ile elektronik iletişim sektöründeki abonelik sözleşmeleri, sözleşme feshi, fesih neticeları, hizmet kalitesi, internet güvenliği ve uluslararası dolaşım hizmeti gibi konularda tüketici hakları belirlendi ve yürürlükte olan bazı uygulamalar değiştirildi.
Güvenli İnternet Hizmeti Sunulması

İnternet güvenliği ile ilgili gösterilen maddede “İşletmeciler, netin güvenli kullanımına ilişkin olarak tüketicileri bilgilendirmekle, kuruluş tarafından belirlenen yasadışı ve zararlı içeriklere karşı tüketicilerin korunmasına yönelik altyapı seviyesindeki hizmetleri ek ücret olmaksızın seçenekli olarak sunmakla yükümlüdür.” ifadesi içeriyor

Bazı internet sağlayıcıları bu hizmeti ücretli bir halde sunuyordu. Bundan bu şekilde güvenli web hizmeti ücretsiz olacak.Cayma Bedeli İnternet Üzerinden Görüntülenebilecek

Tarife ve Kampanyalar başlıklı kanunun birinci maddesinde “İşletmeciler, tüketicileri tarife/kampanya hakkında; şartları, süresi, hedef kitlesi, yurtdışında geçerli olup olmadığı ve var ise cayma bedeli uygulanmasına ilişkin hususlar başta olmak üzere tarifeden ve/veya kampanyadan yararlanılan süre süresince rahatlıkla erişilebilecek şekilde asgari olarak internet sitelerinden bilgilendirmekle yükümlüdür.” ifadesi bulunuyor.

Bu yönetmeliğe kadar cayma bedelini öğrenebilmek için uzun uğraş vermek gerekiyordu. Bundan bu şekilde cayma bedelini internet üzerinden rahatça takip edebileceğiz.

Nakil İşlemleri Hızlanacak

Bundan böyle firmalar nakil işlemlerinin yüzde 90’ını 7 gün içinde tamamını ise 10 gün içerisinde gerçekleştirmek zorunda.

Bu sürenin geri sayımının başlaması için bazı şartlar bulunuyor. Bu geri sayım, yeni adreste elektronik iletişim şebekesinin bulunması durumunda başlamış olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.