Nesnelerin İnterneti,Kimdir Bu Nesneler ?

Son yıllarda popülerliği artan konulardan biri olan Nesnelerin İnterneti adeta bilim kurgu filmlerinin yaşamımıza dahil edilmiş hali.Bulanıklığı ortadan kaldırmak adına birkaç tanımla başlayalım.

Nesnelerin İnterneti Nedir ?

Günlük hayatımızda kullandığımız genelde teknolojik cihazların birbirleriyle iletişim kurmasına kabaca nesnelerin interneti adı veriliyor.İletişim kurmaktan kastımız sadece veri alıp göndermek değil.Çok daha karmaşık işlerden bahsediyoruz.Sabah uyandığınızda hiç “keşke şu an kahvem hazır olsaydı,keşke akşamdan bulaşık makinesini açsaydım” tarzında hayıflanmalarınız oluyor mu? Nesnelerin interneti konsepti de aslında tam olarak buraya odaklanıyor.Başlamak için bir komut bekleyen veya belirli şartların oluşmasını gerektiren elektronik cihazlar bu sayede kendi kendilerine muhakeme ederek karar verebilecekler.Burada yapay zekanın da etkisini göz ardı etmemek gerek.Yapay zeka ile alakalı yazıma aşağıdaki yazı başlığından ulaşabilirsiniz.

Nesnelerin İnterneti’nin Uygulama Örnekleri

Nesne kavramı bir hayli geniş olduğundan kullanım alanları da buna bağlı olarak artıyor.Bunlardan birkaçını sıralayalım.

  • Hemen hemen herkesin günlük hayatta kullandığı ev aletleri olan çamaşır makineleri,bulaşık makineleri,su ısıtıcıları aralarında haberleşebilirler.Eve varmadan su ısıtıcısına telefonumuzdan komut verip suyu almasını ve istediğimiz sıcaklığa gelene kadar ısıtmasını söyleyebiliriz.Bu olaydan haberi olan bulaşık makinesi temiz bardak olup olmadığını bize bildirebilir.Bir yandan kahvemizi içerken bir yanda da çamaşır makinesine yıkamaya başla komutu verebiliriz.

  • Yakıt ihtiyacı olan ve dış tabakasındaki toz miktarı olması gerekenden fazla olan bir araba benzin istasyonlarındaki araba yıkama bölümleri tarafından bilgilendirilebilir ve araba yıkama kısmı boş olan bir istasyona yönlendirilebilir.
  • Trafikten devam edelim.Özellikle kalabalık şehirlerde yaşayanların çilesi olan trafik sıkışıklığı nesnelerin aralarında haberleşmesi sayesinde giderilebilir.Kavşaklara konulacak bir nevi bir bilgisayar sayesinde o yola girmek üzere yola çıkan bir araba bilgilendirilebilir ve yoğunluğun artması engellenmiş olur.Sadece trafik yoğunluğu ile sınırlı kalmak durumunda değiliz.Buna yol çalışmaları,çevrede gerçekleşen ve trafiğin artmasına sebep olabilecek etkinlikler de katılabilir.
  • O kadar trafikten,şehirden söz edip de genelde yurtdışında görmeye alışık olduğumuz yenilikçi projelerin Türkiye’deki bir örneği olan Şehir Sizin projesinden bahsetmeden geçmeyelim.Bu projede yaşadığınız şehri seçip o sorunlarınıza çözüm bulabiliyorsunuz.Önerdiğiniz çözümler uzmanlar tarafından inceleniyor ve değerlendiriliyor.Siz de şehrinizin sorunlarının çözülmesine katkıda bulunmak istiyorsanız buradan ilgili projenin internet sitesine erişebilirsiniz.
Barış Özcan’ın konu ile ilgili videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.
Yaşadığımız sorunlardan yola çıkarak nesnelerin internetinin kullanım alanlarına daha birçok örnek verebiliriz.Aklınıza gelen sorunları ve bunlara önerdiğiniz çözümleri yorum kısmında belirtebilirsiniz.
Ayrıca buradan bir sonraki yazının konusunu belirlememe yardımcı olabilirsiniz.
(Visited 2 times, 1 visits today)

2 thoughts on “Nesnelerin İnterneti,Kimdir Bu Nesneler ?

  1. Hocam güzel konuya dğinmişsiniz. Yapay zekaların savaş başlatma süreci biraz dağınık olarak görüyorum ben. Çünkü baya zekileşmeleri ve tüm pcleri ele geçirmeye çalışması gerek falan. Biraz zor görüyorum yani. Ama eğer o kadar zeki bir yapay zeka ortaya çıkarsa insanlığın sonu gelebilir.

    1. Teşekkürler.Yapay zeka konusunda sizinle aynı fikirdeyim.Şu an için gereksiz magazin haberleri dışında pek bir olay da olmuyor fakat bu olmayacağı anlamına gelmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir