Kapat

Yapay Zeka Gerçekten Savaş Başlatabilir Mi?

Anasayfa
Teknoloji Yapay Zeka Gerçekten Savaş Başlatabilir Mi?
Yapay zekanın insanların sonunu hazırlayacağı,3.Dünya Savaşı’nı başlatacağı şeklindeki iddialar sürekli gündemde.Peki gerçekten böyle bir durum var mı? Tamamen insanların oluşturduğu bir sistem bir gün düşmanımız olabilir mi? Önce bütün bu soruları bir kenara bırakalım ve işe temelden başlayalım.

Yapay Zeka Nedir?

Normalde insanların yapmaya güçlerinin yettiği işleri bilgisayarların yapmasına olanak tanıyan bilim dalına yapay zeka adı veriliyor.Yapay zekanın çokça işlendiği Terminatör filmlerini bilmeyeniniz yoktur.Filmdeki her robotun kendine has bir tavrı,çalışma sistemi vardı.Bazıları hasar gördükten sonra kendini onarabiliyorken diğer robotlarda bu özellik bulunmayabiliyordu.Yapay zekadan bahsediyoruz diye bu kadar uç örneklere gitmemiz elbette ki şart değil.Facebook’un arkadaş önerme sistemi,Google’ın ziyaret ettiğiniz sitelere göre reklam gösterme algoritması daha basit ve bize daha yakın örneklerdir.

Yapay Zekanın Kullanım Alanları


Yapay zekanın önemi son yıllarda yadsınamayacak derecede arttı.Sanayi’den tarıma,teknolojiden tıpa kadar birçok alanda yapay zeka kullanılıyor ve geliştriliyor.Yapay zeka sayesinde bazen yoğun bazen açık olan bir yolu o yola girmek üzere yola çıkmış bir arabaya bildirebilirsiniz.Kurallara uymayan bir arabayı tespit edebilir diğer araçların bundan haberdar olmalarını sağlayabilirsiniz.İşi daha da ileri götürüp yapay zekaya senaryo yazdırabilirsiniz.Evet şaşırtıcı değil mi ? Barış Özcan’ın yapay zekayı baz alan videlarından birinde bu konu şahsi kanaatimce güzel bir şekilde ele alınmış.Videoya aşağıdan ulaşabilirisiniz.

Artık yapay zeka hakkında biraz bilgiye sahip olduğumuzdan yorum yapabiliriz.İnsanların makineler,robotlar tarafından yok edilmesi ufukta pek mümkün bir olay olarak görünmüyor.Ama bu durumun böyle devam edeceği yönünde bir kanıtımız da yok.Yapay zeka birgün öyle bir seviyeye gelebilir ki kendi kararlarını tamamen kendi verebililir, insanların onu programlarken koyduğu açma kapama özelliğine erişim sağlayabilir.Bu da kontrolün bizden çıktığı anlamına gelir.Komplo teorilerine girersek çıkamayacağımızdan son yorumun size ait olması daha doğru gibi.

Buraya tıklayarak bir sonraki yazımın konusun belirlememe yardımcı olabilirsiniz.

“Yapay Zeka Gerçekten Savaş Başlatabilir Mi?” üzerine 4 yorum

  1. uygun indir says:
  2. yasir says:
  3. Ugur Celik says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir