Yeni Bir Devir Mi Başlıyor : Sanal Para Bitcoin

Bitcoin Nedir? 

Bitcoin,en basit tabirle bir para birimi.Ama bu para biriminin diğerlerinden büyük farkları var.Bu farkları sırasıyla irdelemeye çalışalım.

1) Çoğumuzun yakından tanıdığı Dolar,Euro,Türk Lirası gibi paraların arkasında devletler bulunur.Bütün işlemler devletin kontrolünde yapılır.Bitcoinde ise durum farklı.Arkasında ne bir devlet var ne de bir kuruluş.


2) Bütün işlemler kişiler arasında yapılır.Araya banka girmez.Peki bankalar,ekonomi kuruluşları hoşnut mu bu durumdan? Cevap tahmin edeceğiz üzere hayır.Zaten son zamanlarda seslerin yükselmesinin temel sebebi Bitcoin’in değer kazanması ve bankaların,devletlerin buna karışamaması.


3) Banknot kavramına hepimiz aşinayız.Fakat Bitcoin de böyle bir şey bulunmuyor.Bütün paranız internet üzerinde bir cüzdanda saklanıyor.


4)İnternet üzerinden çalışan veya yurtdışına mal satan insanların ortak bir sorunu vardır : Kazanılan paranın vergisi.Geleneksel dövizde bu sorunlar uzun süre devam edecek gibi duruyor.Fakat Bitcoin’in bu tarz işlerle uğraşmaya hiç niyeti yok.Para herhangi bir yere ait olmadığı için istediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz.

Nasıl Üretilir ?


Geleneksel bankacılıktan çok farklı dedik.O kadar örnek verdik.Üretimi de tabi ki farklı.Bitcoin,bilgisayarların çeşitli işlemleri gerekli sırayla yapmaları sonucu üretilir.Bunun için üst düzey bir bilgisayara ihtiyacınız yok.Belirli süre kullanılıp kenara konulan o eski bilgisayarınızla bile Bitcoin üretebilirsiniz.Şimdilik bu kadar ayrıntı yeterli.Daha detaylı ve teorik bilgi almak isteyenler buraya tıklayabilirler.Kaynağın dilinin İngilizce olduğunu belirtmekte fayda var.Bitcoin ile ilgili araştırma yaparken girdiğiniz siteleri özenle seçmeniz çok önemli çünkü bilgisayarınıza sızıp donanımınızı Bitcoin üretmek için kullanabilirler.

Sanal Para Kavramı Bitcoin İle Mi Sınırlı?

Elbette ki hayır.Piyasada Bitcoin ile birlikte birçok sanal para birimi bulunmakta.Liste halinde birkaçını sıralayalım.
1.Ethereum
2.Ethereum Classic
3.Ripple
4.Litecoin
5.Monero
6.Dash
7.MaidSafeCoin
8.Augur
9.NEM
#Videolarda Türkçe altyazı seçeneği bulunmakta.Aktif hale getirmeyi unutmayın.

Buraya tıklayarak bir sonraki yazımın konusunu belirlememe yardımcı olabilirsiniz.

(Visited 3 times, 1 visits today)

1 thought on “Yeni Bir Devir Mi Başlıyor : Sanal Para Bitcoin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir