Kapat

Unutulmuş Bir Deha:Alan Turing

Anasayfa
Teknoloji Tarihi Unutulmuş Bir Deha:Alan Turing

               Unutulmuş Bir Deha:ALAN TURİNG      23 Haziran 1912’de Londra’da doğan Alan Mathison Turing 20. Yüzyıl’ın belki de en önemli matematikçilerinden biridir. 2. Dünya Savaşı sırasında kod kırıcı (kriptograf) olarak çalışan ve böylece milyonlarca insanın hayatının kurtulmasını sağlayan Alan Turing, aynı zamanda günümüzde en çok kullanılan makinalardan biri olan bilgisayarların temelini oluşturacak ilk temel fikirleri geliştirmiştir.


        Döneminde var olmayan bilgisayarları hayal etmekle kalmamış, bu makinaların aynı zamanda ileride insana benzer bir şekilde düşünebileceğini ve hatta bizi aşabileceğini de öngörerek “Yapay Zeka”nın temellerini atmıştır. Onun zamanında var olmayan makinaların, onun zamanında var olmayan “insansı” zekalarını test edebilmemizi sağlayacak Turing Testi’ni geliştirmiştir. 42 yıllık kısacık ömründe sadece bilime değil, insanlığa ve düşünce tarihine de sayısız değer katmıştır. 

Alan Turing, eşcinsel olması nedeniyle dönemin İngiliz Hükümeti tarafından acımasızca katledilmiştir.

        Hem iş arkadaşlarının, hem de hükümetin alaycı yaklaşımı ve hayalperest damgalarıyla karşılaştı. Ancak dediğini başardı ve Nazi Ordusu’nun “kırılamaz” Enigma’sını neredeyse tek başına çözdü. Böylelikle Almanlar’ın belkemiği olan hücumbot ve denizaltı haberleşmelerinin İngilizler ve müttefikleri tarafından satır satır okunabilmesini sağladı. Bu sayede Almanların yapacağı sayısız sinsi saldırının önüne geçildi ve milyonlarca masum hayat kurtuldu. Bu başarısı Alan Turing’i sadece müthiş bir bilim insanı olmaktan çıkararak, 2. Dünya Savaşı’nın gidişatını değiştiren tarihi ve askeri bir figür haline de getirdi. Bir de İngiliz Hükümeti’nin hedefi haline… Çünkü çok fazla şey biliyordu. İngiliz Hükümeti, hayatının sonuna kadar onu yalnız bırakmayacaktı. Başarıları nedeniyle kahraman ilan edilmesi gerekirken, “devlet sırrı” adı altında tüm başarıları halı altına süpürüldü ve görmezden gelindi. Alan Turing, 2. Dünya Savaşı’na yön veren isim olsa da, savaşın bitiminde tam olarak bir “hiç”ti. 

      Yeri gelmişken belirtelim… Apple’ın logosunun Turing’e bir göz kırpma olduğuna dair birçok söylenti bulunmaktadır. Logonun tasarımcısı Rob Janoff, 2009’daki bir röportajında logonun ne Turing, ne Isaac Newton, ne de İncil ile ilgili olduğunu belirtmiştir. Apple logosuyla ilgili birçok başka söylenti olsa da, elmadan alınan ısırık, Fransız sanatçı Jacques Moury-Beauchamps tarafından tavsiye edilmiştir. “Isırık” sözcüğü İngilizcede “bite” (okunuş: “bayt”) olarak geçer. Bayt (İng: “byte”, okunuşu: “bayt”), aynı zamanda bir bilgisayar terimidir. Apple, bunu hoş bir kelime oyunu olarak görmüştür.

“Unutulmuş Bir Deha:Alan Turing” üzerine 1 yorum

  1. Admin says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir