Haberler 357 2

Bu motorun tasarımcısı bir TÜRK

Okuma Süresi2 Dakika

Endüstriyel tasarımcı Mehmet Doruk Erdem ile motosiklet dehası Mark Atkinson, BMW Alpha isminde inanılmaz değişik  motosiklet yaptılar. Hem de işin değişik tarafı bunu aralarında onbinlerce kilometre varken başardılar. Mehmet Doruk Erdem İstanbul’da, Mark Atkinson ise Utah’ta ikamet ediyor. Bu hikaye, 2-3 önce Mehmet Doruk Erdem’in tasarladığı BMW Alpha’nın tasarımını  internette  yayınlamasıyla başlamış.

Mehmet’in BMW Alpha tasarımları internet üzerinde yayıldıktan  sonra, bunları görenlerden biri olan Mark gerçeğe dönüştürmek istedi.İlk olarak Facebook ve Instagram üzerinden Mehmet ile iletişime geçmeye çalışsa da ulaşamamış. Mehmet, Mark’ın mesajlarına önceleri cevap vermediğini, çünkü o zamanlar da birçok insan projeye başlamamı söyledi ve bunun sonucunda hiçbir şey olmadığını söylüyor. Ancak daha sonra Mark’ın kendisiyle paylaştığı fotoğrafları görüp motosikleti yapmaya başladığını görünce onun bu işte gerçekten  kararlı olduğunu ve istediğini anlamış.

Doruk Erdemin diğer çalışmalar


Motora Ait Video

Uğur Berkecan Ünlü {Ugur Unlu}

CENGTURKEY

“Bu motorun tasarımcısı bir TÜRK” üzerine 2 yorum

  1. Neslihan Burhan dedi ki:

    Türklerin böyle yeni icatlarda ve yeni buluşlarda yer alması gurur verici. Ancak maalesef ki genellikle biz Türkler, kafası çalışan insanları yurt dışına kaçırıyoruz. Çünkü ülkemizde sanata önem verilmediği gibi teknolojik gelişmelere de önem verilmiyor. Arge falan yok.yani araştırma geliştirme. Üreticiler ayakta zor kalabiliyor bu enflasyonlar ve zamlar ile. tabi bir de vergiler ile. Ar-ge ye ayıracak bütçeyi nasıl bulsun. Onlar da haklı. Elektrik elektronik mühendisiyim kafamda onlarca proje var n uygulamaya param var ne de hali hazırda olan bir ürünü üretmeye bütçem var. Allah hepimize kolaylık versin arkadaşlar. özetle; Türkiye'de yaşamak zor.

  2. Huseyin Akkus dedi ki:

    Bende bit makina muhendisiyim.Bir adet motor icat etmek isterdim.Tesekurler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
30 + 22 =