Kapat

Deep Learning (Derin Öğrenme) Nedir ?

Anasayfa
Teknoloji Deep Learning (Derin Öğrenme) Nedir ?

 İnsan beyni o kadar mükemmel bir yapıdadır ki bir şeyi öğrenmek için elinden gelen her şeyi yapar. Bilgiden gelen sinyalleri gerekli yerlere ulaştırır ve o bilginin özümsenmesini sağlar. Bu mükemmel beyin zamanla o kadar gelişir ki kendi yeteneklerini yapay, elektronik cihazlara öğretmeye başlar. Tekdüze bilgiler beyin tarafından kolay bir şekilde karşıya aktarılabilir. Ama aktarılmasının çok daha zor olduğu bir kabiliyet vardır: Öğrenme.

 Şu anda sayıları 100’ü çoktan aşmış olan programlama dilleri ile belirli bir seviyede işlemciye sahip cihazları programlayabiliyoruz. Bu cihazlar bizden aldıkları yönergeleri yine bizden aldıkları zaman dilimlerinde uyguluyorlar ve bunda oldukça da iyiler. Teknolojinin bu kadar ileri gitmesinde en büyük pay sahibi şüphesiz bu programlanabilme özelliğidir. Ama bu yetenek tabi ki bir insan beyninin yerine geçemiyor. Tekrarlardan, kontrol gruplarından, matematiksel işlemlerden oluşan yapıları çok kolay anlayabilip çözebilirken; mantık yürütülmesi gereken, kesin olmayan ifadelerde bakakalıyor. Hemen hemen herkesin bilim-kurgu filmlerinden aşina olduğu yapay zeka kavramı yine karşımızda. Ortada bir zekadan bahsediyorsak bunun öğrenme yeteneğinden yoksun olması beklenemezdi. Bir şekilde bu sisteme öğrenme yöntemlerini öğretmek gerekiyor. Burada da Deep Learning (Derin Öğrenme) kendini gösteriyor.

 

Yapay Sinir Ağları ve Derin Öğrenme

Deep Learning (Derin Öğrenme) aslında yepyeni bir kavram değil.İnsan beyninin çalışma şeklinden ilham alınarak geliştirilen yapay sinir ağları uzun süredir üzerinde çalışılan bir konu.Deep Learning bu yapay sinir ağlarının geliştirilmesiyle ortaya çıktı. Önceki yıllarda geliştrilmiş olan yapay sinir ağlarının belirgin özelliği bir veya iki katmandan oluşmasıydı.Bu yeni kavramların havada kalmasını önlemek için aşağıdaki modellemeye göz atmakta fayda var.

Burada gördüğümüz basit bir yapay sinir ağı.Ne kadar basit olsa da birçok ihtimalin görsel olarak ifade edilebildiğini gözden kaçırmamak gerek.Resimde “input layer” olarak geçen bölümü verinin alındığı yer olarak düşünebiliriz. “hidden layer” ise bu verinin işlendiği yer oluyor. “output layer” tahmin edeceğiniz üzere karar aşamasını temsil ediyor. İşte bu sinir ağının verinin miktarı, içteki karar verme kısımları ve sonuç sayısı açısından daha zengin hali Deep Learning olarak karşımıza çıkıyor. Aşağıdaki grafik grafik günümüzde veri miktarının artmasıyla beraber Derin öğrenmenin basit yapay sinir ağlarıyla oluşturulan öğrenme algoritmalarından nasıl daha iyi sonuç verdiğini ortaya koyuyor.

Why Deep Learning ? Slide by Andrew Ng,All rights reserved.

Deep Learning hakkında ülkemizde yapılan çalışmalar ne yazık ki istenilen düzeyde değil.Bunu konu hakkındaki Türkçe kaynakların azlığında da görebiliyoruz.

Bilgisayar Kavramları Youtube kanalında yayınlanmış olan “Derin Öğrenme” başlıklı videoda konu sade bir anlatımla ele alınıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir