Firefox Quantum Neleri Getiriyor ?

Bir süredir beta versiyonu ile kullanıcıların karşısında olan Firefox Quantum, tam sürümüyle indirilmeye hazır. Peki onlarca tarayıcı içinden Firefox Quantum’u farklı kılan nedir ? Bu sorunun cevabını tam olarak verebilmek için öncelikle Mozilla’nın ne olduğu, ne gibi amaçlarla kurulduğuna bakmak gerekir.

Mozilla Nedir ?

Mozilla, genel olarak internetin belli bir kurumun veya kişinin egemenliği altında olmamasını savunan bir vakıf. Kar amacı gütmeyen (non-profit) bir kuruluş olarak bilinen Mozilla, bilgisiyle insanlara yardım etmek isteyenleri bir araya getirip onlara destek vermeye çalışıyor. Bu organizasyonda yer alabilmek için derin kodlama bilgisine sahip olmanıza gerek yok.Yerelleştirme, çeviri alanlarında da çalışabilirsiniz.
Mozilla’nın tanınmasında büyük rolü olan Firefox ise bu ortak çalışmaların bir ürünü.Firefox, Mozilla’nın kuruluş politikasına uygun olarak açık kaynak kodlu oluşturuldu. Yani “Ben olsam şunu böyle yapardım.Burası daha iyi olabilirdi” şeklindeki sersenişleriniz havada kalmak zorunda değil.İsteyen herkes kaynak kodlarına ulaşıp istediği gibi düzenleyebilir ve gelişime katkı sağlayabilir.

Firefox Quantum Nedir Peki ?

Firefox, önceden de bahsettiğimiz gibi Mozilla vakfının bir ürünü. Google, tarayıcısı Chrome’u kullanıma sunmadan önce Firefox yaygın olarak kullanılıyordu fakat zamanla durum değişti. Chrome, kullanıcıların ihtiyaçlarına daha iyi cevap verebilmeye başladı ve zirveyi ele geçirdi. Ama Chrome da mükemmel değildi. Özellikle RAM kullanımı açısından büyük sorunlar meydana getirebiliyordu.Chrome’un bu eksikliğini iyi gören Mozilla, Firefox’u baştan sona yenilemeye karar verdi ve Firefox Quantum’u kullanıma sundu.

Mobilde Durum Nasıl ?

 Firefox Quantum şu anda hem iOS hem de Android cihazlarda indirilmeye hazır. Firefox Quantum’u ilk açtığınızda sizden bir hesap oluşturmanız isteniyor. Bu hesabın adı Firefox hesabı.Bu sayede Firefox Quantum’u kullandığınız tüm cihazlarda aynı hesapla oturum açarak senkronizasyon sağlayabiliyorsunuz.
 Firefox Quantum, şu an gerçekten gözle görülür bir hız farkı sağlıyor ve her şey kullanıcının ihtiyaçlarına göre tasarlanmış.Eklentilerden, araç çubuğu düzenlemesine kadar tüm özellikler esnek bırakılmış.Ayrıca diğer tarayıcılara göre gizli sekme kullanımında takip engelleyici özelliği sayesinde daha güvenli olduğunu belirtiyor Firefox Quantum. Chrome’dan Firefox Quantum’a geçecek olan kullanıcılar için de önceki ayarların aktarılabilmesi mümkün.
Firefox Quantum’u bu sayfadaki indirme butonundan indirebilirsiniz.
Android cihazlar için burayı,iOS cihazlar için burayı kullanabilirsiniz.
Firefox Quantum’u Windows, Linux, mobil cihazlarınızda test edip değerlendirmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.
(Visited 1 times, 1 visits today)

3 thoughts on “Firefox Quantum Neleri Getiriyor ?

  1. oleyy 🙂 mozilla firefox quantum la artık google chrome'u daha hızlı indirebileceğiz. :D:D ya şaka bi yana gelmesi iyi olmuş. Bakalım ,nşallah fark yaratır.

  2. kesinlikle fark yaratan bir browser. Firefox zaten kendini çoğu alanda kanıtlamış bir browser. quantumla bu özelliğini katlayacak gibi geliyor gözüme.Daha indirip kurma şansım olmadı. Eski bir firefox kullanıxısıyım. Chrome gibi ramleri tekte hüpletmiyor ve kullanıcı dostu. Chrome hayvan gibi ram yiyor. Ama opera ve frefoxta bunları göremezsiniz. Sizi çoğu konuda rahatlatır. Şahsen opera ve firefox kullanan biriyim. Chrome devri benim için kapanalı baya oluyor. Zaten firefox miisyonuyla ve vizyonuyla sürekli desteklediğim bir kurum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir