Kapat

Güçlü Parolalar Siber Güvenlik İçin Ne Kadar Yeterli?

Anasayfa
Siber Güvenlik Güçlü Parolalar Siber Güvenlik İçin Ne Kadar Yeterli?


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

İnternet ilk kullanılmaya başlandığı zaman etki alanı o kadar küçüktü ki güvenliği sağlamak için neredeyse hiçbir şey yapmaya gerek yoktu.En kötü ihtimalle interneti sağlayan kabloyu yerinden çıkarıp tam güvenliği sağlayabiliyordunuz. Ama zamanla durum değişti ve internet vazgeçilmez bir öge haline geldi. Bilgisayardan cep telefonlarına, otomobillerden reklam panolarına kadar birçok cihaz internete bağlandı. Bu durumun sonucunda büyük bir sorun ortaya çıktı : Siber Güvenlik.

Siber Güvenlik Nedir ?

Teknolojik aletlere kullanıcısı dışında herhangi biri tarafından erişilmesinin engellenmesi, düzenlenmesi kaba tabirle siber güvenliktir. Birçok ayrı kola ayrılır.Bunlardan bazıları,
  • Uygulama Güvenliği
  • Bilgi Güvenliği
  • Ağ Güvenliği
  • Son Kullanıcı Güvenliği

Siber Güvenlik Neden Önemlidir ?

Sosyal medya aracılığıyla bazen kendimizin bile hatırlayamadığı kişisel bilgileri internet ortamına aktarıyoruz.Peki bu bilgiler kimsenin okumadığı kullanıcı sözleşmelerinde söylendiği gibi saklanıyor mu ? İnternete bağlı olan telefonlarımız gerçekten sadece bizim izin verdiğimiz işleri mi yapıyor ? Bu tarz sorular teknoloji camiasında çoğu zaman komplo teorileri yazılarına malzeme olur.Ama hiç yoktan ortaya çıkmadıkları da su götürmez bir gerçek.Bütün bunlar düşünüldüğünde siber güvenliğin oturduğunuz evin güvenliği kadar önemli olduğu ortadadır.
Buradan anlık olarak gerçekleşen tüm dünyadaki siber saldırıların haritasına ulaşabilirsiniz.

Siber Güvenlik Nasıl Sağlanabilir ?

Çok değerli eşyalarınızın bulunduğu odayı korumak için yapmanız gereken ilk ve en öenmli şey sağlam bir kapı edinmektir. Bu kapı internet ortamında parolalarımızı temsil ediyor. Ne kadar güçlü olursa o kadar güvendesiniz demektir.Belirlediğiniz parolanın doğum tarihi, taraftarı olduğunuz takımın kuruluş tarihi gibi sizin yaşamınıza bakıp çıkarılabilecek numaralar içermemesi büyük önem arz ediyor.Buna rahatlıkla kelimeleri de dahil edebiliriz.Güçlü bir parola belirledikten sonra iş bitiyor mu ? Elbette ki hayır. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in de içlerinde bulunduğu azımsanmayacak sayıda insan dizüstü bilgisayarlarının kameralarını bantla kapatma yolunu seçmiş.Haklı bir hareket mi yoksa abartı mı olduğu tartışılır.
Sizce siber güvenlik nasıl sağlanabilir ? Türkiye’nin bu konudaki hamleleri yeterli mi ?

“Güçlü Parolalar Siber Güvenlik İçin Ne Kadar Yeterli?” üzerine 2 yorum

  1. Adsız says:
    • Samet Sahin says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir