Kuantum Bilgisayarına yolculuk

Kuantum bilgisayarı geleceğin önemli icatlarından biri olucak gibi duruyor şimdi  isterseniz biraz kuantum bilgisayarını inceleyelim.

Kuantum bilgisayarının tarihi 1981 yılına dayanır.Her şey Max Planck’ın ortaya attığı fikirden sonra ortaya çıktı.Peki nedir bu kuantum bilgisayarı neden bu kadar ilginç.Öncelikle kuantum bilgisayarını anlamak için kuantum fiziğinden az biraz anlamamız gerekir ama bugün ki konumuz bu değil ama aslında kuantum fiziği tamamen farklı bir düşünce yapısı gerektirir o yüzden normal bir mantıkla kuantum fiziğini ve dolayısıyla kuantum bilgisayarını anlayamayız.Şimdi bu kuantum bilgisayarların’ın normal bilgisayarlardan farkı nedir neden kuantum bilgisayarına ihtiyaç duyulsun öncelikle normal bir bilgisayarla kuantum bilgisayar temel farkı bit qubit(kübit) farkıdır kuantum bilgisayarları qubit,kargaşa kuramı,süperpozisyon gibi fenomenleri kullanır buda kuantum bilgisayarının çözülmesi zor ve karmaşık durumları çözümlemesini sağlar.

Normal bilgisayarının çalışma prensibi 1,0 gibi durumlar veya  açık,kapalı gibi durumlarla çalışır.Kuantum bilgisayarının temeli qubitler ise bir bölü sıfır , bir bölü bir, sıfır bölü bir gibi sistemlerdir.Bir qubit  iki bit yapar.Ayrıca qubitler sonsuz dolanıklılıkla problemi çok çok hızlı çözer.
Kuantum Bilgisayarının Kullanım Alanları:Kuantum bilgisayarı  olarak şuan  Stephen Wolfram
tarafından geliştirilen Wolfram Alpha vardır .Google ve Nasa D-Waye  şirketinin kuantum bilgisayarını kullanmaktadır.Google bu bilgisayarı yapay zeka ve yazacağımız bir kelimeden  cümleyi tahmin etme gibi ileri arama sonuçları için kullanmaktadırlar.Ayrıca kuantum bilgisayarlarının pi sayısını çözümleyebileceği düşünülmektedir.
Kuantum Bilgisayarlarının Gelecekteki KullanımYerleri: Kuantum bilgisayarları evimize girecek mi? Yada normal bilgisayarların yerini alacak mı? Bu sorunun cevabı aslında kuantum bilgisayarının kullanım amacıyla alakalı kuantum bilgisayarı zor problemleri çözmek normal bilgisayarın uzun zamanda yapamadığı denklem ve aramaları kısa zamanda çözümlemektir kuantum bilgisayarı normal bir bilgisayar gibi hızlı internete girmez günlük işlerde o kadar da iyi değildir bu sebeple normal bilgisayarın yerine geçmez yani kısaca normal bilgisayar’ın yeri başka kuantum bilgisayarın’ın yeri başkadır.
Sonuç olarak kuantum bilgisayarı belki de insanlık için çok önemli sorunları ve problemleri çözümleyecek belki de gelecekte ki yapay zeka gibi önemli olayların temelini oluşturacaktır.Bence kuantum bilgisayarı çok ilgi çekici ve gizemli bakalım gelecekte kuantum bilgisayarı bize ne gibi olaylar gösterecek.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir