GitHub Nedir, Kimler Kullanır ?

Bir işi layıkıyla yapmanın en temel gerekliliği sistemli bir şekilde çalışmaktır. Kendi başınıza çalışırken bile bir sisteme bağlı olarak çalışırsınız. Birden fazla kişiyi içeren işlerde ise sistemlilik en önemli kavramlardan biri olup çıkar. Yazılım geliştirmede de durum bu şekilde.Yazılım geliştirme, projenin adım adım yürütülmesinin hayati önem taşıdığı alanlardan biridir. Yapacağınız küçük bir değişiklik,  projenin diğer parçaları ile uyumsuzluğa yol açıp yazılımın çalışmamasına sebep olabilir. Beraber çalıştığınız takım arkadaşınız yanlışlıkla sizin üzerinde çalıştığınız kaynak kodunu projeden silebilir.Projenin bir önceki büyük değişikliğine tekrar dönmek isteyebilirsiniz. İşte bütün bu olası sorunları gidermek için oluşturulmuş bir platform GitHub.

(Türkçe altyazıyı aktif etmeyi unutmayın.)

 

Git Nedir ?

 

GitHub, aslında gücünü Git’ten alıyor. Peki nedir bu Git ? Git, basit olarak bir versiyon kontrol sistemi. Birden fazla kişinin çalıştığı projelerde dosya yönetimi, çözülmesi gereken sorunlar ve bunların hepsinin koordinasyonunun sağlanması Git ile mümkün oluyor. Git ile birlikte her takım üyesi projenin bir kopyasına sahip oluyor ve bu kopya üzerinde yapılan değişiklikler direkt olarak projeye yansımıyor. Yaptığı değişikliklerin ana projeye uygulanmasını isteyen kişi GitHub üzerinden Pull Request talebinde bulunabiliyor. Yönetici, takım üyesi ile aynı fikirdeyse değişiklikler uygulanıyor ve hiçbir karışıklığa meydan verilmeden çalışmaya devam ediliyor. Küçük bir modelleme yaparsak; Git sayesinde iki sıvacı bir duvarı aynı anda sıvayabilir. Birinin yaptığı değişiklik diğerini etkilemez. Duvarını sıvatan kişi sıvacıların değişiklik taleplerini isteğine göre onaylayabilir veya onaylamaz. Bir sorun olduğunda da bir önceki adıma hiçbir kayıp olmadan dönülebilir.

Buradan bilgisayarınıza uygun Git’i indirebilirsiniz.

 

GitHub Hesabı Nasıl Açılır ?

GitHub hesabı açmak bir sosyal medya hesabı açmak kadar kolay. Buradan GitHub’ın ana sayfasına ulaşıp Sign up butonundan hesabınızı oluşturabilirsiniz. GitHub’ı tarayıcı üzerinden kullanmak şart değil. İsteğe göre masaüstü uygulaması da kullanılabilir. Visual Studio, Android Studio, Atom gibi geliştirme araçlarında GitHub senkronizasyonu otomatik yapılabilir. Kullandığınız geliştirme aracından hesabınıza giriş yapıp kontrol sağlayabilirsiniz.

 

Örnek profil için buradan GitHub profilime ulaşabilirsiniz.

 

Çalıştığınız projelerde takım uyumunu nasıl sağlıyorsunuz ? Sizce GitHub gibi platformlar ne kadar kullanışlı ?

(Visited 5 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir