Kapat

Hangi Linux Dağıtımı Kullanılmalı ?

Anasayfa
Linux Hangi Linux Dağıtımı Kullanılmalı ?

Linus Torvalds, 1991 yılında Helsinki Üniversitesi laboratuvarlarında özgür olmayan bir işletim sistemi Mimix ile çalışıyordu. Öte yandan GNU projesi ses getirmeye başlamıştı fakat donanım ve yazılım arasındaki iletişimi sağlayan çekirdek (kernel) eksiği devam ediyordu. Bu eksiği gören Linus Torvalds, Linux adını verdiği çekirdeği yayımladı.

Bütün bunlar size farklı bir dil gibi geliyorsa buradan “Özgür Yazılım Nedir ?” başlıklı yazıyı okumanız temel bilgiler açısından faydalı olabilir.

Linux ya da Özgür Yazılım Hareketinin temsilcilerinin söylenmesini istediği gibi GNU/Linux, popülaritesini sürdürmeye devam ediyor. Özgür Yazılım prensiplerine göre isteyen herkes kaynak koduna ulaşıp istediği gibi düzenleyebildiğinden zamanla onlarca Linux dağıtımı ortaya çıktı. Bunlardan bazıları belli alanlarda çalışanların işlerini kolaylaştırmak için, bazıları da direkt olarak günlük bilgisayar kullanıcılarının kullanımına sunuldu. Yaygın olarak kullanılan dağıtımlardan birkaçına göz atalım.

#1 Ubuntu

Ubuntu, kuşkusuz GNU/Linux’a giriş için atılan ilk adımların uğrak yeri. Kullanıcı dostu arayüzü, yardımsever kullanıcı kitlesiyle öne çıkmayı başaran Ubuntu, Türkçe kaynakların da en bol bulunduğu Linux dağıtımı denilebilir. Buradan Ubuntu hakkında Türkçe detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

#2 Arch Linux

Sadeliği kendine kural edinmiş olan Arch Linux, karışıklıkları önleyerek saf bir işletim sistemi deneyimi sunmayı hedefliyor. Buradan Arch Linux hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Başlangıç seviyesindeki bilgilere Türkçe olarak erişebilirsiniz fakat derine indikçe İngilizce gerekli olmaya başlıyor.

#3 Elementary OS

Elementary OS, sadeliği ön plana koyan Linux dağıtımlarından. “Windows ve Mac için hızlı bir alternatif” sloganını benimseyen Elementary OS, Ubuntu üzerine inşa edilmiş durumda. Halihazırda Windows kullanıyorsanız ve GNU/Linux’a geçmek gibi bir planınız varsa Elementary OS sizin için doğru seçim olabilir. Buradan detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

#4 Fedora

Her ne kadar şahsi olarak bir fark bulamasam da geliştiriciler için tavsiye edilen bir Linux dağıtımı Fedora. Geniş kullanıcı kitlesiyle ve sunduğu iş istasyonu, sunucu, atomik seçenekleriyle kendini gösteriyor. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

#5 Kali Linux

Kali Linux, temelde bir GNU/Linux dağıtımından farksız fakat siber güvenlik alanında yaygın olarak kullanılan araçlar kurulu geliyor. Kısaca siber güvenlik için özelleştirilmiş bir Linux dağıtımı denilebilir. Kali Linux’ta işleri hızlandırmak için sadece bir kullanıcı hesabı (root) bulunabiliyor. Kali Linux’ta yapılabilen her şeyin diğer GNU/Linux dağıtımlarında da yapılabildiği gözden kaçırılmamalı. Linux tecrübeniz bulunuyorsa ve siber güvenliğe ilgi duyuyorsanız Kali Linux bir sonraki adresiniz olabilir. Üst seviye bir dağıtım olduğundan genelde işin içinde olan kullanıcılar tarafından kullanılıyor Kali Linux. Bundan dolayı Türkçe kaynak bulmakta zorluk çekebilirsiniz. Buradan İngilizce detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Görüldüğü üzere farklı ihtiyaçlara göre farklı Linux dağıtımları bulunuyor. Siz de kullanım alışkanlıklarınıza, hedeflerinize göre birini seçebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Yaşadığınız sorunları forumlarda dile getirerek yardım isteyebilirsiniz. Kaynak kodlarına ulaşıp kendi GNU/Linux dağıtımınızı oluşturmanız bile mümkün.

Günlük hayatınızda GNU/Linux dağıtımlarından birini kullanmayı düşünür müydünüz ?

“Hangi Linux Dağıtımı Kullanılmalı ?” üzerine 4 yorum

  1. Dilara says:
  2. Enes says:
  3. Burak says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir