Nükleer Enerjinin Mucitleri:Manhattan Projesi

 • .    Manhattan Engineer District (MED), ileride Manhattan-Projesi olarak kısaltılacak ve ABD’nin 2. Dünya savaşı boyunca 1942 yılından itibaren Atom Bombasının geliştirilmesi ve yapılması ile ilgili araştırma ve çalışmaların yapıldığı projenin adı olarak anılmıştır.Nükleer silah üretmek üzere II. Dünya Savaşı sırasında ABD, Kanada ve İngiltere tarafından başlatılan projedir. Projenin bilimsel başkanlığına fizikçi Robert Oppenheimer, askeri başkanlığına ise General Leslie Richard Groves getirilmiştir.
Başlıca görev alan bilim insanları

 

 •      13 Ağustos 1942 tarihinde Robert Oppenheimer, aralarında Edward Teller, Enrico Fermi, Niels Bohr, James Frank, Emilio Serge, Felix Bloch, Rudolf Peierls, James Chadwick, Otto Frisch, Eugene Wigner, Leo Szilard ve Klaus Fuchs gibi isimlerin de bulunduğu Manhattan Projesi’ne yönetici olarak atandı.Proje başarıyla sonuçlanmış, 16 Temmuz 1945 tarihinde Trinity adı verilen denemede dünyanın ilk nükleer bombası New Mexico eyaletinin Alamogordo kenti yakınlarında patlatılmıştır.

  Albert Einstein’de projede çalışan fizikçilerden biridir
 • Kanada’da bu proje kapsamında Port Radium’daki uraninit işleyen Eldorado Maden ocağı’nda hiçbir önlem alınmadan ve radyoaktif bilgilendirme yapılmadan 1942 yılından 1960 yılına kadar çalıştırılan ve radyoaktif cevheri bez çuvallarla taşıttırılan Deline (Délı̨ne) kabilesinden Kızılderili Sahtular arasında kanser sonucu ölümler başg   östermiş ve Deline köyünün bütün yetişkin erkekleri ölmüş ve köyün adı “Dullar Köyü” (village of widows) olarak anılmaya başlanmıştır. 1999 yılında Peter Blow tarafından yapılan Village of Widows adlı belgesel filmde Sahtuların maruz kaldıkları radyoaktif dehşet belgelenmiştir.

 

 • Masrafların % 90’dan fazlası bina ve ekipmanlara, patlayıcı radyoaktif materyalin elde edilmesine harcanmıştı. Araştırma, geliştirme ve bombanın yapımına harcanan para, bu meblağın % 10’undan azdı.

 

 • Projenin sonunda Trinity, Little Boy (Hiroşima) Fat Man (Nagazaki) ve kullanılmayan bir yedek bomba ile birlikte toplam 4 tane bomba yapılmıştı.Bomba, düştüğü yere 500 metre uzaklıktaki alan içindeki tüm insanların yüzde 90’ının ölümüne neden oldu. İlk anda 70 bin kişinin yaşamına bir anda son veren saldırı, takip eden hafta içerisinde ise 30 binden fazla kişinin hayatına mal oldu. Hatta bazı kaynaklara göre ölü sayısı toplamda 140 binin üzerine çıktı.

 

 • Gezegenimizde evrimin ortaya çıkardığı 
  Little Boy(Japonya’ya atılan ilk atom bombası)

  bilinç ve zeka, sadece ırk olarak kendini değil, milyonlarca yıl süren evrim sonucu gezegenimizde ortaya çıkabilmiş bütün canlılığı yok edebilecek güçte bir silahı ortaya çıkarmayı başarmıştı.

(Visited 4 times, 2 visits today)

2 thoughts on “Nükleer Enerjinin Mucitleri:Manhattan Projesi

 1. bir şehrin yakınlarında patlatılan nükleer bombasımı? manyaklar mı bunlar 😀 ancak nüükleer bombanın babası einstein yapmış. Onlar ise millet öldürmek için kullanıyor. Bence politikacılar ve devlet başkanları gözümde bebekten farksızlar. Ne salakça bir şey bu? adam size atomu parçalamış vermiş. Siz gidin nükleer bomba yapın. Hele manhattan projesi çok ayrı bir proje. Ona hiç girmicem. Girersem çıkamayız 🙂 güzel anlatılmış konu bu araada Dyatlov geçidi vakasını da araştırıp buraya aktarır mısnız ? o konuyu da çok merak ediyorum.

 2. nükleer enerji günümüzde iyi niyetli kullanılırsa gerçekten dünyayı kirleten doğal kaynak kullanımını silebilir.z

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir