Kapat

Sanal Dünyada Oluşan Kasırga Nasıl Durdurulur ?

Anasayfa
Siber Güvenlik Sanal Dünyada Oluşan Kasırga Nasıl Durdurulur ?

 Siber güvenlik kavramını günümüzde sıkça duymaya başladık. Peki bu siber güvenlik nedir? Siber terimi sibernetik kökeninden gelmektedir. İlk olarak 1958 yılında, canlılar ve makineler arasındaki iletişim disiplinini inceleyen sibernetik bilimin babası sayılan Louis Couffignal tarafından kullanılmıştır.

 

Siber Kavramı

Siber kelime anlamı ise bilişim sistemleri alt yapısında çalışan soyut ve geniş bir alt yapıdır. Bu 10-15 yıl içerisinde “siber” kelimesi geçen birçok yeni kavram daha ortaya çıkmıştır. Örneğin, siber güvenlik, siber uzay, siber savaş, siber silah ve siber casusluk gibi kavramlar.

 

 

Siber Uzay

Siber uzay, internetin bulunduğu, telekomünikasyon ağları ve bilgisayar sistemlerini de içine alan, birbirine bağlı bilgi teknolojileri alt yapılarının olduğu küresel bir alandır. Bu küresel alanın unsurları yazılım, donanım ve iletişim alt yapısıdır.

 

Siber Savaş

Siber savaş ise bir devletin, başka bir devletin bilgisayar sistemlerine veya ağlarına hasar vermek ya da kesinti oluşturmak üzere gerçekleştiren sızma faaliyetleridir. Bu sızıntı sonucunda, nükleer tesislerde yangın çıkıp patlamaya sebep olabilir. Mesela Stuxnet-İran gibi.

 

STUXNET

Bu virüs diğerlerinde daha tehlikelidir. Virüsün amacı tamamen siber savaş yaratmaktır. Diğer virüslerin amacı bilgisayar yayılıp zarar vermektir. Ama Stuxnet’i diğer virüslerden ayıran nokta da bu. O daha fazla sisteme yayılmak yerine endüstriyel sistemleri gizlice gözetliyor ve yeniden programlayabiliyor .Kısacası tam bir siber savaş askeridir. ABD ve İsrail’in, İran’ın nükleer çalışmalarını sekteye uğratmak için kullanıldığı solucan yazılımdır. Haziran 2010’da varlığı açığa çıkan virüs İran’ın Buşehr ve Natanz’daki nükleer tesislerini etkilemiştir.

 

Sanal savaşın kurşunu

 

Siber Güvenlik

Bu saldırıların karşısında onlara karşı koymaya çalışan bir güvenlik olmalı değil mi ? İşte buna da siber güvenlik diyoruz. Bunlar ağ ve sistemlerin güvenliğinin  sağlanması için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi ve bunun devamında güvenli ağ mimarisine kavuşmak için yapılması gerekenleri tespit eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir