Yazılım Mühendisliği Nedir ? Bilgisayar Mühendisliğinden Farkı

Hakkında çok az insanın bilgisi bulunan, bu bilgilerin de çoğunun yanlış veya tam doğru olmadığı bir mühendislik alanı Yazılım Mühendisliği. Peki tam olarak nedir, ne üzerinde çalışır ?

 

Yazılım Mühendisliği; yazılacak yazılımın ihtiyaçlarının ortaya konması, projeye ayrılacak zamanın belirlenmesi ve bu zamanın doğru bir şekilde kullanılması, yazılımın kalitesinin istenilen seviyede tutulması,yazılımın genel yapısı, yazılan kodların esnekliği gibi konular üzerinde çalışan mühendislik disiplinidir.

 

Yazılım denilince akla ilk olarak kod gelmekte fakat kod kısmı yazılımın sadece bir parçasıdır. Bunun dışında yazılımı meydan getiren sistem analizi, kod tasarımı, güncelleme,test gibi birçok öge bulunur. Yazılım Mühendisleri genel olarak işin bu bölümleri ile ilgilenirler.

 

Bilgisayar Mühendisliğinden Farkı Nedir ?

Yazılım Mühendisliği ile Bilgisayar Mühendisliği karşılaştırıldığında Yazılım Mühendisliğinin biraz daha yönetim kısmına girdiği görülür. Bilgisayar Mühendisi çalışmalarının neredeyse tamamını bilgisayar başında yapar. Yazılım Mühendisi ise bilgisayarda çalışmak dışında yazılımın diğer ilgilenilmesi gereken parçalarına zaman ayırır. Yazılım Geliştirme işini bir lokantadaki yemeğin pişirilme işlemine benzetirsek mutfaktaki aşçı Bilgisayar Mühendisidir. Müşteriden siparişin alınması, siparişin değerlendirilmesi, aşçıya sunulması, aşcıdan geri bildirim alınması, yemek yenirken müşterinin olası ihtiyaçlarıyla ilgilenilmesi ise Yazılım Mühendisinin görevidir.

Yazılım Paradigması (Kaynak 0)

 

Türkiye’de Yazılım Mühendisliği

Yazılım Mühendisi sadece kod yazar, bilgisayarın fiziksel parçaları ile de Bilgisayar Mühendisi ilgilenir.” ifadesi çok yaygın olan doğru bilinen yanlışlardandır. Üniversitelerdeki Yazılım Mühendisliği bölümlerinin ders programları ile yurtdışındaki üniversitelerde kullanılan programlar arasında büyük farklar bulunuyor. Türkiye’de kullanılan program, Bilgisayar Mühendisliği ders programı ile büyük oranda benzerlik gösteriyor.

(Visited 2 times, 1 visits today)

8 thoughts on “Yazılım Mühendisliği Nedir ? Bilgisayar Mühendisliğinden Farkı

    1. Okul isminden ve puandan ziyade seçmeyi düşündüğünüz yerin imkanları, eğitim dili, öğretim yöntemi daha çok önem arz eder. Şu anda Türkiye’de Yazılım Mühendisliği bölümünü öğrenciye olması gerektiği gibi sunan bir okul neredeyse bulunmuyor. Bunun yerine ideallerinizi de hesaba katarak Bilgisayar Mühendisliği seçmeniz yararınıza olabilir. Yine de bu konuda tecrübeli birinden yardım almanızı tavsiye ederim. Üniversitelerin tanıtım günleri böyle soruları sormak için güzel yerlerdir. Başarılar dilerim.

  1. Yazılım mühendisliği bilgisayar mühendisliğinin bir yan dalıdır.Sadece yazılımlar ilgilenir donanımla ilgili herhangi bir ders almazlar.

  2. Yazılım mühendisliğinin puanları bilgisayar mühendisliğine göre çok daha düşük.. Yazılım mühendisliği istiyorum ama bilgisayar mühendisliğinin altı gibi geliyor bu konuda ne düşünüyorsunuz?

    1. Bahsettiğim gibi Türkiye’deki Yazılım Mühendisliği bölümleri, Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinin ders programını hafif değişiklikler yaparak öğrencilere veriyor. Asıl okutulması gereken yurtdışındaki Yazılım Mühendisliği bölümlerindeki dersler maalesef verilmiyor. İsteklerinize de bağlı olarak Bilgisayar Mühendisliği seçmenizi veya yurtdışı imkanlarını araştırmanızı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir