Kapat

Yazılım Mühendisliği Nedir ? Bilgisayar Mühendisliğinden Farkı

Anasayfa
Ana Sayfa Yazılım Mühendisliği Nedir ? Bilgisayar Mühendisliğinden Farkı

Hakkında çok az insanın bilgisi bulunan, bu bilgilerin de çoğunun yanlış veya tam doğru olmadığı bir mühendislik alanı Yazılım Mühendisliği. Peki tam olarak nedir, ne üzerinde çalışır ?

 

Yazılım Mühendisliği; yazılacak yazılımın ihtiyaçlarının ortaya konması, projeye ayrılacak zamanın belirlenmesi ve bu zamanın doğru bir şekilde kullanılması, yazılımın kalitesinin istenilen seviyede tutulması,yazılımın genel yapısı, yazılan kodların esnekliği gibi konular üzerinde çalışan mühendislik disiplinidir.

 

Yazılım denilince akla ilk olarak kod gelmekte fakat kod kısmı yazılımın sadece bir parçasıdır. Bunun dışında yazılımı meydan getiren sistem analizi, kod tasarımı, güncelleme,test gibi birçok öge bulunur. Yazılım Mühendisleri genel olarak işin bu bölümleri ile ilgilenirler.

 

Bilgisayar Mühendisliğinden Farkı Nedir ?

Yazılım Mühendisliği ile Bilgisayar Mühendisliği karşılaştırıldığında Yazılım Mühendisliğinin biraz daha yönetim kısmına girdiği görülür. Bilgisayar Mühendisi çalışmalarının neredeyse tamamını bilgisayar başında yapar. Yazılım Mühendisi ise bilgisayarda çalışmak dışında yazılımın diğer ilgilenilmesi gereken parçalarına zaman ayırır. Yazılım Geliştirme işini bir lokantadaki yemeğin pişirilme işlemine benzetirsek mutfaktaki aşçı Bilgisayar Mühendisidir. Müşteriden siparişin alınması, siparişin değerlendirilmesi, aşçıya sunulması, aşcıdan geri bildirim alınması, yemek yenirken müşterinin olası ihtiyaçlarıyla ilgilenilmesi ise Yazılım Mühendisinin görevidir.

Yazılım Paradigması (Kaynak 0)

 

Türkiye’de Yazılım Mühendisliği

Yazılım Mühendisi sadece kod yazar, bilgisayarın fiziksel parçaları ile de Bilgisayar Mühendisi ilgilenir.” ifadesi çok yaygın olan doğru bilinen yanlışlardandır. Üniversitelerdeki Yazılım Mühendisliği bölümlerinin ders programları ile yurtdışındaki üniversitelerde kullanılan programlar arasında büyük farklar bulunuyor. Türkiye’de kullanılan program, Bilgisayar Mühendisliği ders programı ile büyük oranda benzerlik gösteriyor.

“Yazılım Mühendisliği Nedir ? Bilgisayar Mühendisliğinden Farkı” üzerine 8 yorum

  1. Zeynep says:
    • Samet Şahin says:
  2. Önder says:
  3. ismail says:
  4. Enes says:
  5. Mehmet says:
    • Samet Şahin says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir