Ağ Tarafsızlığı (Net Neutrality) Nedir, Kaldırılırsa Ne Olur ?

Ücretini ödeyip sahip olduğunuz elektriği kullanırken hiç kimseye danıştınız mı ? Elektriği sadece mutfakta kullanabileceğiniz, evin diğer bölümlerinde ise kısık ayarda kullanabileceğiniz söylenseydi nasıl hissederdiniz hiç düşündünüz mü ? Sizce elektriği sağlayan şirketin böyle bir şeyi istemeye hakkı var mı ? FCC(Federal Communication Comission)’ye göre bu sorunun cevabı evet. İnternet kullanıcılarının çok sevdiği, internet sağlayıcılarının ise bunun tam tersine pek hoşnut olmadığı bir kavram Ağ tarafsızlığı.

 

Ağ Tarafsızlığı (Net Neutrality) Nedir ?

İnternet denilince akla gelen büyük firmalardan küçük işletmelere kadar herkes internette eşit fırsatlara sahip olmalıdır. İnternet açık bir dünyadır ve verinin türüne göre düzenleme yapılamaz. Yani Netflix’te favori dizininizin sezon finalini izlemek için de aynı yolu, Google’dan arama yaparken de aynı yolu kullanmalısınız. Herhangi bir kuruluş, internet sağlayıcısı ile anlaşıp kendi verilerinin size daha hızlı aktarılmasını talep edemez.Bütün bunları sağlayan kurallar bütünü Ağ tarafsızlığıdır.

 

 

Neden Kaldırılmak İsteniyor ?

Facebook, Google, Amazon gibi şirketler internet üzerinden yüklü miktarda kazanç sağlıyor. Evdeki bir internet kullanıcısının internete ödediği para elbette ki bu büyük şirketlerin ödediği ile aynı değil. Güçlü internet altyapılarına gereksinim duyan bu şirketleri ihtiyaçlarına göre ücret ödüyorlar fakat internet sağlayıcıları için bu yeterli değil. Verizon, ComCast gibi ISP’ler bazı şirketlere ağda öncelik tanımak istiyor. Bu değişiklik ile ücretini ödeyenler son kullanıcıya daha hızlı erişebilecek ve rakipleri ile arasındaki farkı açabilecek tabi eğer rakip denebilecek bir şey ortada kalırsa.

 

Ağ Tarafsızlığı Kaldırılırsa Ne Olur ?

Eğer Ağ tarafsızlığı kaldırılacak veya esnetilecek olursa internet açık bir ortamdan internet sağlayıcılarının kontrol ettiği bir ortama evrilecek. Seçtiğiniz internet sağlayıcısının lehinde yayım yapan sitelere erişirken, aleyhinde çalışan sitelere yavaş erişebilir veya hiç erişemeyebilirsiniz. Zaten halihazırda oldukça kafa karıştırıcı olan internet paketleri daha da akıl almaz düzeye ulaşabilir. Aşağıdaki görsel Ağ tarafsızlığı kaldırılsa karşılaşabileceğimiz internet tarifelerine bir örnek.

 

 

Ağ tarafsızlığı şu an FCC tarafından üçe iki oy ile kabul edildi fakat bu kararın bir de mahkemede savunulması gerekiyor.

 

Sizce Ağ tarafsızlığı ne kadar önemli ? Korunması için neler yapılabilir ?

(Visited 9 times, 1 visits today)

2 thoughts on “Ağ Tarafsızlığı (Net Neutrality) Nedir, Kaldırılırsa Ne Olur ?

  1. çalışmalarınızı özenle takip etmekteyiz.açtığınız konularınızı sürekli takipteyiz teşekkürler cengturkey…

  2. Ağ tarafsızlığının böyle önemli bir şey olduğunu bilmiyordum kesinlikle ağ tarafsızlığı devam etmeli kaldırılmamalı !!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir