Kapat

Bir iPhone İki İşletim Sistemi

Anasayfa
Mobil Bir iPhone İki İşletim Sistemi

Biliyoruz ki Apple her yıl getirdiği güncellemeler ile birçok yeniliği de beraberinde getiriyor. Ve yeni cihazlarını göz önüne çıkarıyor. Hal böyleyken eski cihazlar da bu yeniliklerden nasibini alıyor. Yalnız şöyle bir sorun var. Eğer her yeni gelen yenilik eski cihazlarda da aynı stabilitede çalışsaydı Apple nasıl yeni ürününü satabilir öyle değil mi? Apple’ın da kendine göre bir politikası var yeni cihazlarını satabilmek için. Bu politikanın adı “Eskitme politikası”. Apple her yeni güncelleme ile birlikte eski cihazları yavaşlatıyor. Bu kasıtlı yapılan bir şey. Biz telefonun ya da tabletin yavaşladığını artık yıprandığını düşünüyoruz ve yeni bir telefon ya da tablet alma gereksinimi duyuyoruz.

Aslında durum tamamen Apple’ın eski cihazı yavaşlatıp yeni cihazı daha cazip göstermesinden ibaret zira IOS 6.1.3 yüklü bir iPhone 5 ile IOS 10.3.3 yüklü bir iPhone 7 kıyaslandığında aslında iPhone 5 in ne kadar güçlü ve hiç yıpranmamış bir cihaz olduğunun farkına varacaksınız ama Apple buna müsade etmiyor. Yeni güncellemesini yayınladıktan sonra eski yazılıma dönüş için gerekli olan imzaları kısa bir süre sonra kapatıyor ve downgrade yani sürüm düşürme işlemini gerçekleştiremiyoruz. Bu işlemin birkaç illegal yolu var lakin hem çok zahmetli hem de riskli işlemler çünkü cihazın bu esnada Brick olma yani kullanılamaz hale gelme ihtimali söz konusu. Bizler işte bu durumla karşı karşıyayken daha az riskli ve biraz daha kolay bir yolunu inceleyeceğiz.

 

İşlemin Yapılışı

Yöntemimiz de IOS cihazımızın içine aynı anda 2 işletim sistemi kurmayı ve birbiri arasında geçiş yapmayı anlatacağım.Tabi anlatmadan önce cihazımızın Jailbreakli olması gerekmekte.

APPLE JAİLBREAK

APPLE JAILBREAK

İşlemimizin başkahramanının adı “Coolbooter”.

Bu tweak sayesinde cihazımızda aynı anda 2 işletim sistemi bulundurabileceğiz ve birbiri arasında geçiş yapabileceğiz. Örneğin elimizde IOS 9.3.5 yüklü 32gb bir iPhone 4s’imiz var ama biz bunun performansından memnun değiliz gözümüz bundan birkaç yıl önceki iPhone 4s’imizi arıyor. Biz bu tweak sayesinde cihazımızın hafızasının bi kısmını ayırarak bu alana eski versiyon bi IOS kurabiliyor ve 9.3.5 ile bu yeni versiyon arasında geçiş yapabiliyoruz.

Öncelikle Cydia’ya giriyoruz. Repo ekleme kısmında “http:\\coolbooter .com” reposunu ekliyoruz. Repo içerisinden coolbooter tweakini cihazımıza yüklüyoruz

Ve ana ekranımıza Coolbooter’ın simgesi  geliyor.

APPLE COOLBOOTER

APPLE COOLBOOTER

Uygulamamızı çalıştırıyoruz install butonuna basıyoruz ve oradan yüklemek istediğimiz sürümü ve ardından o sürüm için ayırmak istediğimiz alanı seçiyoruz ve kurulum işlemini başlatıyoruz.

Uygulama ilk olarak Apple server’larından seçtiğimiz IOS sürümünü cihaza indiriyor ve ardından kurulumunu yapıyor işlem sonunda ise kullanıma hazır hale geliyor ‘boot’ yazan kısma dokunduğunuzda karşımıza bir uyarı çıkıyor cihazı uyku/uyanma tuşu kilitliyoruz ve yaklaşık 10 saniye kadar bekleyip ana ekran düğmesinden tekrar uyandırıyoruz ve boot işlemi başlıyor…

Boot işlemi tamamlanınca yüklediğimiz sürümün ilk kurulum ekranı karşımıza çıkıyor ve kurulumu tamamladıktan sonra cihaz yeni sürümüyle kullanıma hazır oluyor eğer diğer sürüme tekrar geçilmek istenirse cihazı açıp kapatmak yeterli. Eğer tekrar yeni kurduğumuz sürüme geçmek isterseniz tek yapmanız gereken son aşama coolbooter uygulamasından tekrar boot işlemini yapmak.

Ve artık cihazınızda iki sürüm aynı anda çalışıyor ve birbirinden etkilenmeden kendilerine ayrılan alanlarda işlemlerini yapıyorlar.

Teknoloji alanında başka yazılarımıza da göz atmak isterseniz bu linki kullanabilirsiniz.

“Bir iPhone İki İşletim Sistemi” üzerine 1 yorum

  1. tevfik says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir