Kapat

EKRANA GÖMÜLÜ PARMAK İZLİ TELEFONLAR

Anasayfa
Teknoloji EKRANA GÖMÜLÜ PARMAK İZLİ TELEFONLAR

Bildiğiniz üzere teknoloji günden güne gelişiyor. Bu ilerlemeye Snapdragon ve Synaptics iş birliği de bir adım daha attı. Birkaç seneden beri geliştirilmeye çalışılan, ancak teknolojinin yetersiz olduğu gerekçesiyle geliştirilemeyen ekrana gömülü parmak izi okuyucu, ilk kez CES 2018’de çalışır vaziyette görüntülendi.

ÇALIŞMA SİSTEMİ

Yeni ekrandan parmak izi okuyan sensörlerin AMOLED ekrana yerleştirilen küçük CMOS aygıtları olduğunu belirteyim. Bu okuyucuların çalışması ve tarayıcının parmak izinin yansımalarını tanımlaması için parmağın aydınlatılması şart. Yalnızca OLED ekranlarıyla çalışan sensör, parmağınızla çakışan pikselleri aydınlatır ve ışığın parmak izinizi tanınır hale getirmesini sağlar. Ekranı kapattıysanız ve telefona belirli bir açıda baktığınızda sensörü görebilirsiniz, ancak ekran açıkken sensör tamamıyla kayboluyor. Synaptics, kimlik doğrulama için 0,7 saniyelik bir tarama zamanı vaat ediyor. Normal parmak izi okuyucularda bu oranın 0,2 saniye olduğu düşünüldüğünde biraz yavaş olduğunu düşünebilirsiniz, ancak teknolojinin yeni olmasından dolayı ve 0,7 saniyenin de son derece kısa bir süre olmasından dolayı bu durum pek de sorun gibi gözükmüyor. Şunu da dip not düşmek isterim sadece Snapdragon 845 işlemcili telefonlar ile gelen bir teknoloji.  Şuan VİVO ve DOOGE markası ilk ekrandan parmak izli telefonları çıkartmış durumda.

Parmak İzi

parmak izi

parmakizi-telefon

 

Bence çok güzel bir teknoloji fakat şuan için çok sıkıntılı olacak gibi çünkü şuan son model telefonların ekran fiyatları bile ortalama olarak 1000 tl civarında iken bu yeni nesil teknolojik ekranların fiyat en az 2000 tl civarında olacaktır. O da nerdeyse orta ve üst seviye telefon parası . Ha birde unutmadan söyleyeyim şuan Apple İphone X bile 6000 tl civarında iken bu telefonun fiyatı Allah bilir ne kadar olur.

Teknoloji alanında Sitemizdeki başka yazılarımıza da bakmak isterseniz https://cengturkey.com/category/teknoloji adresinden bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir