Matematik Bilgisayarın Neresinde ?

Matematik, çoğu insan tarafından nefretle anılsa da günümüzde birçok yeniliğin ana kaynağı durumunda. İçerisinde bilim geçen neredeyse her şeyin matematiksel bir temeli var.  Peki bilgisayar buna dahil mi ? Bilgisayar sadece fiziksel parçaların bir araya gelmesiyle oluşmuş bir elektronik cihaz mıdır ? Onca işlemi hangi sırayla ve düzene göre yapar ?

 

Bilgisayarın En Küçük Karar Verme Birimi

Bilgisayarı fiziksel olarak incelediğimizde temelinde basit bir matematiksel mantık içeren bir anahtara rastlarız. Bu anahtar, aydınlatmada kullanılan lambaların kontrolünü sağlamaya yarayan anahtar ile aynı mantıkta çalışır. Açık(1) ve kapalı(0) olmak üzere iki farklı duruma sahip olan bu anahtar bilgisayarın ana yapısını oluşturur. Sayıları milyardan fazla olan bu iki durumlu elektronik parça sayesinde istenen komutlar bilgisayara aktarılabilir. 1 ve 0 ile ne anlatılabilir ki demeyin çünkü tüm programlama dillerinde yazılan kodlar bilgisayarın anladığı tek biçim olan makine koduna çevrilir ve işleme alınır. Açık(1) ve kapalı(0) durumlarından meydana getirilen bu koda makine kodu adı verilir. Bilgisayarda gördüğünüz hemen hemen her şeyin altında bir makine kodu yatar.

 

Matematiğim Zayıf, Bilgisayar Bilimlerinde Başarılı Olabilir Miyim ?

Öncelikle Bilgisayar Bilimi nedir sorusuna cevap arayalım. Genelde burada sadece “bilgisayar” kelimesine odaklanılıyor, bilim kısmı ise atlanıyor. Bunun sonucunda ise “Bu kadar zor olacağını beklemiyordum.” şeklinde geri dönüşler alınıyor. Bilgisayar Bilimi adı üstünde bir bilimdir. Nasıl ki Biyoloji, Astronomi, Fizik bir bilimse Bilgisayar Bilimi de bir bilimdir ve temelinde matematik vardır. Yani amacınız Bilgisayar Biliminde ilerlemek ise belirli bir düzeyde matematik bilginiz olmalıdır. Fakat amacınız çeşitli programlama dillerini öğrenip bunlarla ürünler ortaya koymak ile sınırlı ise burada matematik belirleyici etken olmaktan çıkıyor. Sektörde matematiği iyi olmayan ve yazılım alanında çalışmakta olan yüzlerce insan bulunmaktadır.

Bir diğer çalışma alanı olan IT (Bilgi Sistemleri) ise üst düzey matematiğin gerekmediği alanlardan. Her ne kadar matematiğin bazı yerlerde gereksiz bazı yerlerde gerekli olduğunu söylesek de çalışacağınız alan Bilgisayar Bilimlerinin bir alt alanı ise belirli düzeyde matematik bilgisine, hiç değilse matematiksel düşünebilme becerisine sahip olmak gereklidir.

 

Çalıştığınız alanlarda matematiği hangi düzeyde kullanıyorsunuz ? Matematiğin size nasıl bir etkisi var ?

(Visited 1 times, 1 visits today)

1 thought on “Matematik Bilgisayarın Neresinde ?

  1. Matematik bilgisayarın her yerinde var aslında hayatımızın her yerinde matematik var yani hayatımızın bir parçası olmuş .Harika bir site çok seviyorum bu siteyi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir