Kapat

Modern Yaşamın Arkasında ki Sır Perdesi: Algoritma

Anasayfa
Teknoloji Modern Yaşamın Arkasında ki Sır Perdesi: Algoritma

Modern hayat çevremizde hızla gelişmekte . Sevgi ararken, internetten alışveriş yaparken, dünyayı gezerken hatta hayat kurtarırken bile sahnenin arkasında sessizce adım adım çalışan talimatlar vardır. Bunlar hayatımıza gittikçe daha çok etki ediyor. Bunlara algoritmalar diyoruz. Algoritma her çeşit sistematik hesap modu matematik ve bilgisayar bileşiminde bir işi yapmak için tanımlanan işlemler kümesidir. Algoritmalar hayatımızın her yerinde. Bu bayt büyüklüğündeki matematik parçaları gündelik hayatımızın merkezine yerleşti. Fakat gözle görünür olmadıkları için onları görmezden gelmeye hatta yanlış anlamaya meyilliyiz. Algoritmalar dijital dünyanın özü ve çok daha fazlasıdır. Bunlar tuhaf güzellikleriyle evrenin çalışma prensibinin arkasındaki düzene işaret eden yapılardır. Algoritmanın ilginç ve muhteşem dünyasına hoş geldiniz.

Yüz Tanıma Algoritması

Hep merak ettiğim bir şey vardı. Telefon ile bir fotoğraf çektiğimizde yüzlerin çevresine kutu çizer. Neden sadece yüzlerin etrafına çizer? Bu hep merak ettiğim bir şeydi. Eminim ki benim gibi merak eden birçok kişi vardır. Bu oluşan renkli kutucuk özel bir yüz tanıma algoritmasının sonucunda oluyor ve fotoğraftaki yüzlerin odakta kalmasını sağlıyor. Bütün algoritmalar gibi bu da problem çözüyor. Burada tek iş yüz bulma. Meyveden yapılmış bir yüzle kandıramaz iken bir fotoğraftaki insan yüzü ile rahatlıkla kandırabiliriz.

 

Peki  bunu nasıl başarıyor? İşin özünde algoritmalar bir dizi talimatlardan başka bir şey değil. Bu algoritma resmi sistematik olarak tarayarak bir yüzle bağdaştırılan dört soyut deseni arıyor. Bu desenler birbiri ardına keşfedildiğinde bir insan yüzü bulduğuna kanaat getiriyor. Bu işlem hangi boyutta ve biçimde olursa olsun bütün yüzlerin ardında yatan desenlerden faydalanıyor.

Algoritmanın Kurucusu

 Algoritmanın kurucusu dokuzuncu yüzyıl başlarında yaşayan, matematik gökbilim ve coğrafya alanlarında çalışmış bilim adamı el-Harezmi’dir. Matematikçiler için temel olan Kitab-ül Muhtasar fi Hesab-il Cebri ve’l-Mukabele adlı eseri meşhurdur.
Cebir sözcüğü de Harezmi’nin “El’Kitab’ül-Muhtasar fi Hısab’il Cebri ve’l-Mukabele” (Cebir ve Denklem Hesabı Üzerine Özet Kitap) adlı eserinden gelmektedir. Bu eser aynı zamanda doğu ve batının ilk müstakil cebir kitabı olma özelliğini taşımaktadır. Kitabın aslı, Oxford’daki Bodliana kütüphanesindedir.
Matematikteki şöhreti on altıncı yüzyılda Avrupa’yı etkisi altına almıştır. Harezmi’nin ismi Avrupa’da türlü şekillerle söylenmiştir. Latince’de “Alkhorismi” şeklinde söylenerek bulduğu metod Algoritma (algorizme) olarak literatüre geçmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir