Blockchain Nedir ?

Birlikte çalışmaya karar veren iki insanın çalışmalarını en verimli şekilde gerçekleştirebilmeleri için en önemli koşul iki tarafın da birbirine güven duymasıdır. Karşılıklı güvenden söz edilemeyen durumlarda ortaya büyük sorunlar çıkabilir. Bu sorunları önceden görmek ve sorun anında bir çözüm ortaya koyabilmek adına olaya 3.kişiler dahil edilir. Bankalar bu 3.kişilere verilebilecek en yakın örneklerden. Bankalar sayesinde istediğiniz kişiye istediğiniz miktarda para gönderebiliyorsunuz. Gönderim ile alakalı herhangi bir sorunla karşılaştığınızda başvuracağınız ilk birim görevi gereği yine banka oluyor. Fakat artık bu durum değişmek üzere. Artık işinizi yapabilmek için karşı tarafa güven duymanız gerekmiyor. Nasıl mı ? Blockchain ile.

 

Blockchain Nedir ?

Blockchain, adından anlaşılacağı üzere bloklardan oluşan bir veri zinciri. Bu blokları uzerinde belli miktarda yazı barındıran A4 kağıdı yığınına benzetebiliriz. Fakat bu kağıtların kendilerine has bir özelliği var. Her A4 kağıdı bir öncekine sadık kalmak zorunda. Kendinden önceki kağıdın sağladığı gereklilikleri saglayamayan bir A4’un bu zincire katılması imkansız. Bu şart sadece zincire yeni katılan kağıt için geçerli degil. Zincire önceden katılmış bir kağıttaki veri değiştirilecek olursa bu kağıdı esas alarak eklenmiş tüm kağıtlar geçersiz hale geliyor ve zincir bozuluyor.

 

 

İstediğimiz veriyi blok zinciri ile tutmayı başardık. Peki bir kullanıcı zincire gereklilikleri karşılamayan bir blok eklemeyi başarırsa ne olur ? Burada Blokchain’in bir diğer özelliği devreye giriyor: Herhangi bir merkeze sahip olmaması. Zinciri kullanan herkes, bilgisayarında zincirdeki verilerin tamamini bulundurmak zorunda. Dolayisiyla zincire yanlış bir blok eklenecek olursa, bu blok her kullanıcının bilgisayarındaki zincir ile karşılaştırılıyor ve yanlışlığı tespit edilen blok zincire kabul edilmiyor.

 

Blockchain’in çalışma mantığını kavramakta zorlanıyorsanız konuyu basit bir şekilde ele alan bu videoya göz atabilirsiniz. Videoda Türkçe altyazı seçeneği de mevcut.

 

Bitcoin ile İlişkisi Nedir ?

 

Bitcoin, temelde Blockchain teknolojisini kullanan kripto paralardan biridir. A4 Kağıtları örneğinde bahsettimiz gibi zincire yeni bir blok ekleyebilmek icin önceki tüm bloklara uygun özellikteki bloğu bulmamız gerekiyor. Bu bloğu bulmayı başarırsak 1 bitcoin ile ödüllendiriliyoruz.  Bitcoin’in oluşturulma mantığına göre zincire blok eklemek icin belirli bir zaman geçmesi gerekiyor. Kripto paranın türüne göre değişen bu zaman Bitcoin için yaklaşık 10 dk civarlarında.

Bitcoin ile ilgili daha fazla bilgi için bu yazıya göz atabilirsiniz.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir