Kapat

Büyük Veri Nedir?

Anasayfa
Teknoloji Büyük Veri Nedir?

Büyük verinin günümüzde sık kullanılan bir konsept olması yeni bir devrin başlangıcı olarak yorumlanmaktadır. Büyük veri ile birlikte dünyada büyük bir değişim gerçekleşirken, büyük şirketlerin veriye olan bakış açısı ve veriden sağladığı yarar çok farklı bir noktaya gelmiştir.

Teknoloji şirketlerinin bu konuya önem vermesi ve devasa yatırımlar yapması sonucunda gelişen internet teknolojileri; web sayfaları, bloglar, sosyal medya uygulamaları ve daha pek çok veri toplayan cihaz ve uygulamalar sayesinde her türlü veriyi çok hızlı bir şekilde toplar hale gelmiştir.

 

VERİLER NEREDE KULLANILIYOR?

Ağırlıklı olarak sosyal medya ve mesajlaşma uygulamaları üzerinden toplanan bu veriler; kullandığımız uygulamalarda karşımıza çıkan reklamlarda, kullanıcıların kurum ve kuruluşlarla olan ilişkilerinin finansal odaklı olarak geliştirilmesinde, bankacılıkta ve güvenlik sektörü gibi birçok alanda kullanılabilir özelliğe sahiptir.

Toplanan verilerin değerinin anlaşılmasıyla beraber; bu veriyi toplama, işleme, kullanıcılara hazır hale getirme, erişime sunma, saklama, analiz etme gibi aşamalarda pek çok farklı teknikler de kullanılabilmektedir. Günümüzde verilerin bu teknikler sonucunda hız, çeşitlilik ve kapasite açısından büyük artış göstermesi sebebiyle “Büyük Veri” adını aldığını da vurgulamamız gerekir.

 

ÜRÜNE PARA ÖDEMİYORSANIZ ÜRÜN SİZSİNİZ

Kullanıcı sayısı milyonlara hatta milyarlara ulaşan Whatsapp, Instagram, Facebook gibi sitelerin/uygulamaların neden ücretsiz olduğunu hiç düşündünüz mü? Ortada ürün yok, satın alınan somut bir şey yok, kullanım ücreti yok… Nereden geliyor bu kaynak? İşte burada büyük verinin işlenmesinin, analiz edilmesinin, kullanıcıya göre servis edilmesinin ne denli kritik bir noktada olduğunu anlamamız gerekiyor. Kullanıcılarından hiçbir ücret almayan bu şirketler, topladıkları veriler sayesinde arka planda çok büyük gelirler elde ediyor.

Arama motorunda aradığımız bir ürünün reklamını Instagram veya Facebook ana sayfasında görmeyen yoktur. Şirketlerin aralarında yaptıkları veri paylaşımı; reklam, teklif ve ihtiyaçlarımıza göre yeni uygulamalar olarak bizlere geri dönüyor. Bu durumda yapacağımız çıkarım şu oluyor: “Yazdıklarımız, aradıklarımız ve ihtiyaçlarımız titizlikle işlenip bizlere sunuluyor.” Bu çıkarımın tamamen doğru olduğunu söylemek veya eksiklerimizi görmek için geniş çaplı olan bu konuyu derinlemesine incelememiz gerekiyor.

 

NELER YAPMALIYIZ?

Büyük veri ile beraber sadece teknoloji alanında değil, düşünme, algılama biçimlerimizde, araştırma yöntemlerimizde, daha pek çok farklı alanda büyük değişiklikler yaşanmaktadır. Kurumlar, kuruluşlar ve bireylerin de bu değişimlerin dışında kalamayacağı sonucuna varılmıştır. Yaşanan bu gelişmeler sonucunda:

  • Araştırma kurumları büyük verinin etkin kullanımı konusunda öncü olmalı.
  • Büyük veriyi kendi mesleki alanlarında kullanmak isteyenlerin gerekli eğitimleri almaları için ortam oluşturulmalı.
  • Büyük veri konusunda yurt dışı çalışmaları takip edilmeli.
  • Kullanıcılar; alt başlıkları, kullanım alanlarını, sistemin nasıl işlediğini araştırmalı ve kavramalı.

 

Gelecekte insanlar cebine sığabilecek kadar küçük bir cihazla, uçsuz bucaksız miktardaki veriye ulaşabilecek ve analiz edebilecekler.
-Nikola Tesla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir