Kapat

Bilgisayarsız iOS Özgürlüğü (Goblin Jailbreak)

Anasayfa
Mobil Bilgisayarsız iOS Özgürlüğü (Goblin Jailbreak)

Goblin Jailbreak 64bit iOS 10.3.3 yüklü iPhone, iPad ve iPod’larda bilgisayarsız jailbreak işlemidir.

Biliyoruz ki iOS kapalı bir işletim sistemi yani android kadar özgür değil bunun sebebi de mümkün mertebe stabiliteyi ve güvenliği korumak. Ama kullanıcılar bir yerden sonra stabiliteden ziyade kullanış arıyor. Ve burada insanların yardımına jailbreak yetişiyor ama şöyle bir sorun var.

Biliyoruz ki jailbreak işlemi bilgisayar aracılığı ile yapılıyor. Ayrıca iOS 8.4 ten sonra untethered yani tam jailbreak yapamıyoruz çünkü apple untethered jailbreak için açıkları kapattı ve kapatmaya devam ediyor. Bizler de zararın neresinden dönsek kar diyerek iOS cihazımıza semi-tethered jailbreak yapıyoruz. Peki ne demek semi-tethered?

Semi-tethered jailbreakta cihazımızı yeniden başlattığımızda jailbreak devre dışı kalıyor ama ayarlarımız korunmuş olduğundan sadece yeniden aktif hale getirmemiz gerekiyor bunun için jailbreak aracımızla tekrardan aktif hale getiriyoruz. Bu jailbreak araçları ipa uzantılı ve bilgisayara indirilip Cydia impacktor yardımı ile cihazımıza yükleniyor ama kimi zaman bu işlem sırasında hatalarla karşılaşıyoruz ya da sürekli yanımızda bilgisayar olmuyor. Ne yazık ki işleme Apple sadece 1 haftalığına izin veriyor çünkü biz bu uygulamalara geliştirici uygulaması adı altında profil yükleyerek sahip oluyoruz ve apple bu profile sadece 1 hafta izin veriyor sonrasında tekrardan bilgisayardan cydia impacktor ile jailbreak aracımızı atmak durumunda kalıyoruz. İşte bu gün bu işlemi nasıl bilgisayarsız yapacağımız hakkında konuşacağız.

Nasıl Yapılır:

  • Öncelikle cihazımıza zjailbreak.com adresinden zjailbreak uygulamamızı yüklemek için install tuşuna basıyoruz bize bir profil yüklemek için izin ekranı çıkıyor buradan izin veriyoruz.                                                         
  • Ana ekranımıza zjailbreak simgesi geliyor buradan uygulamamızı açıyoruz.                                                                    
  • Uygulama içerisinde birçok seçenek var biz buradan “AppValley” isimli uygulamayı yükleyeceğiz install butonuna bastığımızda yine bizden profil yüklemek için izin isteyecek. İzin verdikten sonra uygulama ana ekranımıza geliyor.                                                                                                                                                                                                                                
  • Ayarlar/Genel/Profiller ve Aygıt yönetimi yönergelerini izleyerek uygulamaya güven diyoruz ve ardından uygulamamızı açıyoruz.                                                                                                                                                                     
  • Uygulama içerisinde birçok crackli uygulama var istenirse bunlardan da faydalanılabilir ama biz 64bit iOS 10.3.3 için jailbreak aracı olan goblin jailbreak aracını yükleyeceğiz.                                                                                     
  • Yükledikten sonra yine Profiller ve Aygıt yönetiminden uygulamaya izin veriyoruz ve ardından aracımız kullanıma hazır.
  • Uygulamamızı açıyoruz ve jailbreak butonuna basıyoruz ilkinde başarısız olabilir “try again” tuşuna basıyoruz ve cihazımız bi respring oluyor tekrardan uygulamaya girip başlattığımızda cihaz kapanıp açılıyor ve cydia ana ekranda kullanıma hazır hale geliyor.

 

NOT: Bu işlem semi-tethered bi işlem olduğu için cihaz kapanıp açıldığında jailbreak devre dışı kalıyor aktif hale getirmek için g0blin aracından tekrar çalıştırmanız gerekiyor. Ayrıca henüz tweaklar tam manada optimize edilmediği için arada sıkıntılar çıkabilir o yüzden https://docs.google.com/spreadsheets/d/1r9jSb2-WuwnEC6nIxdJRdgaxhj6SrNJgER9JnVQwWn0/edit?usp=sharing adresinden hangi tweakların uyumlu olup hangilerinde sıkıntılar olduğunu takip edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir