Kapat

Hindenburg Faciası:Bir Devrin Sonu

Anasayfa
Teknoloji Tarihi Hindenburg Faciası:Bir Devrin Sonu

Öncelikle zeplinin ne olduğu ile başlayalım.Hafif bir gazla doldurularak havada askıda kalma özelliği kazandırılmış, idare edilebilir balonlu hava gemisi. Zeplini balondan ayıran en büyük özellik tahrik ve dümen sistemidir . Zeplin’de gaz olarak Helyum kullanılır. Zeplin, iskeleti madeni birçok balon hücrelerin bir araya gelmesinden hasıl olan aerodinamik yapıya sahip bir gemi görünümündedir. Zeplinin irtifa kazanması ve kaybetmesi balon hücrelerine hafif gaz doldurup boşaltmakla, ileri hareketi ise bir pervaneli motor tarafından sağlanır. Zepline yön verme, irtifa kazandırma veya kaybettirme dümenlerle de temin edilir. Prensip olarak Zeplinin yapı ve havadaki hareketi denizaltının yapı ve su altındaki hareketine benzer.

 

Zeplin Örneği

Hindenburg Kazası,zeplin tarihinin en büyük faciası olarak kayıtlara geçmiştir. 6 Haziran 1937 New Jersey’de gerçekleşmiştir. Yapılmış olan en büyük zeplin olma özelliğini taşıyan LZ 129 Hindenburg, bilinen adıyla Hindenburg Zeplini iniş yapacağı sırada içinde bulunan hidrojen tanklarının da etkisiyle bir anda alev almış ve zeplinin içinde bulunan yolculardan 36 tanesi hayatını kaybetmiştir. Bu faciadan sonra, modern havacılık tarihinin başlamasına sebep olmuştur.

 

 

Hindenburg Zeplini Manhattan Semalarında

Patlamadan sonra birçok teori ortaya atılır. İlk başta bazı kişiler sabotaj olduğunu, patlamaya kasıtlı sebep olunduğunu iddia ettiler. Ondan sonra NASA’dan bazı mühendisler basit bir şekilde şimşeklerin neden olduğunu öne sürerler. Ancak şu anda en geçerli hipotez statik elektrik hipotezidir. Hindenburg inişe çok fazla geç kalmamak için statik elektrik dolu bulutların içinden geçmişti Atlas Okyanusu’nun üzerindeyken. Bu da dış yüzeyin üzerinde çok fazla yüklü tanecik bulunmasına neden olur. İniş sırasında da bu parçacıklar etkileşime girerek kıvılcım oluşturdular ve araçtaki hidrojeni çok rahat tutuşturup aracı patlattılar. Kıvılcımın nedeninin halatlardaki olası ıslaklık olduğu da ayrıca savunuldu. Hindenburg felaketi zeplinlerin yolcu aracı olarak uzun yollarda kullanılması akımını sonlandırmıştır.

 

Hindenburg Zeplini Yanıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir