Kapat

Python ve Kullanım Alanları

Anasayfa
Python Python ve Kullanım Alanları

Bu yazımda “Python” diline yeni başlayan veya başlamayı düşünen arkadaşlara ön bilgi vermeyi, dilin nerelerde kullanıldığından bahsetmeyi ve işlevlerini açıklamayı amaçlıyorum.

Python kullanım alanı oldukça geniş, dinamik bir programlama dilidir. Son zamanlarda büyük çıkış yakalayan Python’u diğer dillerden ayıran özelliklerinden bahsedelim:

  • Yalın ve öğrenilmesi kolay bir dildir.
  • Çalışma sırasında oluşturulan nesnelerin niteliklerini inceleme imkanı sunar.
  • Nesneye yönelik programlama (OOP) özellikleri kolay anlaşılır.
  • Modüler yapıya sahiptir.
  • Dinamik veri yapıları yüksek seviyededir.
  • Geniş ve işlevsel kütüphanelere sahiptir.

Python ve C++ Dilinde Çıktı

Python öğrenmenin ve kullanmanın kolaylığını ufak bir örnekle inceleyelim.

C++ dilinde ekrana ismimizi yazdırmak için kullanacağımız kod:

#include<iostream>
using namespace std;

int main() {

cout<<”Ismail Furkan Otay”;

return 0;

}

Şimdi ise aynı çıktıyı almak için Python’da hangi kodu kullanmamız gerektiğine bakalım:

print(“Ismail Furkan Otay”)

Örnekte de gördüğümüz gibi C++ ortamında 5 satır kod ile yaptığımız işlemi Python’da 1 satır ile yapabiliyoruz.

 

Kullanım Alanları

Web Uygulaması/Sitesi Geliştirme

Web uygulaması/sitesi geliştirme konusunda Python günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Python ile bu alanda proje yapmak isteyenler “Django” bilinmesi gerektiğini duymuştur. Django proje geliştirmek için içinde birçok işlevi bulunan bir framework olarak bilinir. “Ben Python öğrenmeden Django mu öğreneyim yani?” diye soracak olursanız, Django bilmeden de çok çeşitli şekillerde işinizi halledebileceğinizi belirtmek isterim.

 

Veri Toplamak ve Analiz Etmek

Python, veri toplama, web’i arama konusunda çeşitli imkanlar sunan bir dil. İçinde barındırdığı Scrapy kütüphanesi ile web tarama ve ayıklama işlemlerini çok rahat bir şekilde yapıyor. Toplanan ve ayıklanan veriler ile başka bir programlama diline ihtiyaç duymadan istatistik bile tutma imkanı sağlayan kütüphaneler de mevcut. Bu özellikleri sayesinde veri toplama ortamınızı oldukça güçlü hale getiren bir dil.

 

Sistem Yönetimi

Aslında linux ile ilgili olan bu işlevi sadece windows üzerinde değil, başka işletim sistemleri üzerinde de gelişime açık olduğunun kanıtı. Sistem yönetim kodları genelde kabuk programları ile yazıldığı için Linux işletim sisteminde artık Python kurulu geliyor ve kabuk programlarında yapabileceklerinizden daha fazlasını bizlere sunuyor.

 

Machine Learning

Veri yardımıyla birçok algoritma kullanılarak öğrenme işlemine Machine Learning diyebiliriz. Machine Learning içinde; spam tanıma, hisse fiyatları, müşteri grubu oluşturma gibi alanlar vardır ve bu alanlar neredeyse her sektörde Machine Learning kullanımını destekler nitelikte. Python’da ise çeşitli ve kapsamlı kütüphaneler yardımıyla Machine Learning gerçekleştirilebilir. Merak edenler için Python web sitesinde örneklerini yayınlamış durumda…

 

VERİLEN BİLGİLER DOĞRULTUSUNDA…

Python; kullanım alanı ve sektördeki popülerliği açısından gayet tatmin edici, öğrenilmesi kolay, çeşitli ve işlevsel kütüphanelere sahip dinamik bir programlama dilidir. Programlamaya giriş açısından da birçok kişi tarafından tercih edilen bu dil hakkında sizlere edindiğim bilgileri aktarmaya çalıştım. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyorum…

İcad edilebilecek olan her şey zaten icad edildi.”  Charles H. Duell, ABD Patent Bürosu Yetkilisi, 1899

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir