Zamanının Ötesindeki Deha

İsmi genellikle Thomas Edison’la girdiği bilimsel mücadeleyle anılsa da Nikola Tesla, belki de gelmiş geçmiş en önemli mucitlerden biridir. Elektrik alanındaki buluşlarıyla dünyada teknolojik devrimi hızlandırmış, gerçek bir dâhidir. Dönen manyetik alan, kablosuz enerji aktarımı, uzaktan kumandalı model tekne, Tesla bobini ve transformatörün mucididir.
Tesla doğru akım yerine alternatif akımı savunmuştur. Alternatif akım (AC) bir sinüs dalgası gibi artıp azalan ve ışık gibi titreşen bir akımdır. Işığın doğal hareketine uygun olduğundan uzak mesafelerden kolaylıkla aktarabilmektedir.


Thomas Edison ve Nikola Tesla

Nikola Tesla 1884 yılında eski patronundan aldığı referans mektubu ile New York’a gider. Thomas Edison’a yazılmış olan bu referans mektubunda şöyle yazıyordu; “İki tane büyük adam tanıyorum. Birisi sensin, diğeri ise bu genç adam…” Böylece Tesla Edison Makine İşleri adlı şirkette basit elektrik işlerini yapmaya başlar.
Daha sonra Thomas Edison, kendi verimsiz jeneratörlerini geliştirmesi karşılığında Tesla’ya 50.000 dolar teklif etmiştir. Tesla, kısa bir sürede Edison’un kendisine verdiği görevi tamamlamıştır. Ne var ki Tesla, Edison’dan parasını almaya gittiğinde Edison tarafından alaylı bir şekilde reddedilmiştir. Edison “ Bir Amerikan gibi düşünmeye başladığında Amerikan şakalarından da anlamaya başlayacaksın” diyerek Tesla’yı geri çevirmiştir.

Çukurdan Zirveye

Edison’nun vadettiği parayı vermemesi üzerine işi bırakan Tesla bir yıl boyunca parasız kalır ve çukur kazma işinde çalışmaya başlar. Bu çukur kazma işi Tesla’ya şaşırtıcı bir şekilde yarar sağlamıştır. Yemek saatlerinde anlattığı yeni elektrik sistemleri ile ilgili hayali tasvirlerinden etkilenen bir çukur kazıcı Tesla’yı A.K. Brown adlı firmanın sahibiyle tanıştırır.

Deney Laboratuvarı

Tesla’nın ilginç ve parlak planlarından çok etkilenen Brown ve ortağı ortaya belirli bir miktar para koyup bu para ile Tesla’nın Batı Broadway’da bir deney laboratuvarı kurmasına destek olurlar. Nikola Tesla bu laboratuvarda jeneratör, transformatörle, iletim (transmisyon) hattı, motorlar ve ışıklar gibi tasarladığı tüm bu sistemlerinin planlarını hazırlarlar. Hatta Tesla, iki ve üç fazlı sistemleri de tasarlar. Fakat bazı insanlar onun delirdiğini söyleyip, toplum için tehdit oluşturduğunu düşündüler. Bu yüzden, A.K. Brown yardımını çekti.

 

Hayata Vedası

Nikola Tesla 5 Ocak ile 8 Ocak 1943 tarihleri arasında Hotel New Yorker’daki odasında ölü bulundu. Tesla’nın ölüm haberi tüm şehri sararken FBI’da ölüm haberini alır ve hemen otele gelirler. Tesla’nın tüm makalelerini ve kutunun içinde sakladığı projeleri toplanır.

 

Gizemli Kutu

Kutunun içinde Tesla’nın kablosuz enerji aktarımı projesi, yeni bir torpide silahlarının planları ve çalışma modeli ile Tesla’nın “Ölüm Işını” adını verdiği yüksek dalga frekans silahının projesi vardır.
FBI’nın toparladığı tüm belgeler ve projeler, ABD Devlet Başkanı’nın emriyle FBI tarafından “Top Secret” olarak mühürlenir ve projenin kamuda tartışılması yasaklanır. Böylece Nikola Tesla ve araştırmaları kalın bir sis perdesinin ardına itilir.

(Visited 4 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir