Kapat

iPhone’a Yazılım Yükleme Rehberi

Anasayfa
Mobil iPhone’a Yazılım Yükleme Rehberi

Son yıllarda insanlar yeni telefon alırken ilk olarak Apple ’a bakıyor. Ama Apple ’da fiyatlarını yükselttikçe insanların Apple’a olan ilgisini azaltıyor ve sonuç olarak insanları Android’e yönlendiriyor. Aslında bu çok iyi bir şey ben her ne kadar iPhone ile uğraşsam bile açıkçası iPhone’u sevmiyorum. Çünkü hem kapalı bir işletim sistemine sahip hem de pahalı. Hem açık işletim sistemi hem de genellikle f/p(fiyat/performans) cihazları Android’de olduğundan tercihim Android’den yana.

Ama bu yazımızda ülkemizde kullanılan Apple cihazlarının yaklaşık %80’i iPhone olduğundan iPhone’a yazılım yükleme konusunu anlatacağım.

 

 

NOT: Bu işlemleri yaparken verileriniz kaybolabilir o yüzden verilerinizin yedeğini alınız. Veri kaybolmalarından cengturkey.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. Telefonunuzun şarjı yaklaşık olarak %60 olduğuna emin olunuz. Eğer değilse öncelikle şarja takınız.

 

Öncelikle bilgisayarımıza en son sürüm iTunes programını https://www.apple.com/tr/itunes/download buradan indiriyoruz. İndirdikten sonra programı bilgisayarımıza kuruyoruz. Kurulum bittikten sonra https://ipsw.me/ adresinden uygun iPhone’umuzu seçiyoruz. Uygun cihazımızı seçtikten sonra ona uygun yazılımı seçiyoruz ve indirmeye başlıyoruz. İndirme de bittikten sonra iTunes’u açıyoruz. Öncelikle telefonumuzdan Ayarlar > [adınız] > iCloud bölümüne gidin ve iPhone’umu Bul’u kapatın. Eğer kapatmazsanız yazılım yüklendikten sonra cihazın içinde olan iCloud hesabını ve iCloud şifresini isteyecektir. Öncelikle bilgisayarımızdan iTunes’u açıyoruz daha sonra telefon açıkken telefonumuzu USB kablosu ile bilgisayara bağlayıp orta tuş ve kapatma tuşuna basılı tutuyoruz. Telefonumuz kapanacaktır ve tekrar başlayacaktır. Apple logosu gelince elimizi kaldırıyoruz. O sırada iTunes telefonumuzu tanıyacaktır ve cihazın özelikleri olan ekran karşımıza gelecektir. O ekranda cihazımı sıfırla butonuna shift tuşuyla beraber basıyoruz ve indirdiğimiz dosyayı buluyoruz. Tamam deyip bilgisayarımız yazılımı telefona yüklemeye başlıyor bu bilgisayarınızın performansına göre yaklaşık olarak 15 dakika sürüyor. Bu sırada telefonunuz yeniden başlayacaktır. Daha sonra telefonunuz kutudan yeni çıkmış gibi kurulum ekranı geliyor ve yeni bir iPhone olarak ayarlıyorsunuz. Tabi bu esnada sizden sim kart takmanızı isteyecektir o yüzden sim kartınızı da hazırda bulundurun. Kurulum bittikten sonra cihazını kullanmaya tekrar başlayabilirsiniz güle güle kullanın.

 

NOT: Bu işlem iPad ve iPod cihazlarınıza da uygulayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir