Kapat

Bilgisayara Sızan Casuslar

Anasayfa
Bilgisayar Bilgisayara Sızan Casuslar

Casus yazılımlar, genellikle başka bir program kurulurken sizin de onayınızla bilgisayarınıza kurulan ve kurulduktan sonra sizin internetteki gezme alışkanlıklarınızla ilgili bilgi toplayan ve bu bilgileri internet üzerinden kötü niyetli kişilere iletilebilen yazılımlardır.

Bilgisayarınıza bir şeyler yüklerken lisans anlaşması ve gizlilik bildirimi gibi açığa çıkan tüm belgeleri dikkatle okuyun. Çoğunlukla lisans anlaşması veya gizlilik bildirimi belgenin en sonunda bulunur.

 

Yaygın Olan Casus Yazılımlar

Çoğu kişi tarafından bilinen bazı kullanımı yaygın olan casus yazılımlar da vardır. Bunlar Gator, Kazaa, Imesh, Alexa, Google Toolbar, Cute FTP ve Getright gibi yazılımlardır. Bu dosya paylaşım programları spware’lerin taşınıp, kurulması için iyi bir aracı olabilir.

 

 

Bılgisayarda Virüs Olduğunu Nasıl Anlarız ?

  • Bilgisayarınız olağan dışı şekilde yavaşladıysa
  • Yeni ya da önceden kullandığınız floopy ve flash diskler artık çalışmıyorsa
  • Ekranınız da garip mesajlar beliriyorsa
  • Kullandığınız programlar çöküyor ya da çok yavaş çalışıyorsa
  • Doküman ya da dosyalarınızın isimleri, dosya boyları ya da kayıt tarihleri kendi kendine değişiyorsa
  • Download ve upload aşırı yavaşladıysa
  • Monitörünüz da tuhaf hareketler oluyorsa bilgisayarınıza virüs bulaşmış demektir.

Nasıl Temizleyebiliriz ?

Bu casus programlarını anti virüs programları ile temizleyemeyiz. Çünkü anti virüs programları bu tip casus programlarını bulamaz. Fakat casus yazılım temizleme yazılımları var. Bunlar da tıpkı bir anti virüs programı gibi çalışır. Güvenli kalmak istiyorsanız daima güncellemeniz gerekir.

 

 

Bunlardan hiçbiri ile uğraşmak istemiyorsanız bilmediğiniz programları yüklemeyin. En önemlisi aktif olarak bir casus yazılım temizleme programı kullanın ve onu daima güncel tutun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir