İşletim Sistemi Nedir ?

  • İşletim sistemi, bilgisayar donanımının doğrudan denetimi ve yönetiminden, temel sistem ve işletiminden sorumlu olan yazılımlardır.
  • Bütün yazılımların belleğe, girdi-çıktı aygıtlarına ve kütük sistemine erişimini sağlar.
  • İşletim sistemi sayesinde bilgisayar donanımına hükmederiz.
  • İşletim sistemi bilgisayara kurulması gereken ilk yazılımlardır. Tüm programlara sistem kaynaklarının rezerve edilmesinden işletim sistemi sorumludur.
  • İşletim sistemi, uygulama kodları genellikle direkt donanım tarafından yürütülmesine rağmen, girdi-çıktı, bellek atama gibi donanımsal işlemleri yürütür.

En yaygın kullanılan işletim sistemlerine Microsoft Windows, Mac OS X, Linux, Android ve iOS örnek verilebilir.

 

Microsoft Windows

Microsoft firması tarafından 1980’de geliştirilen işletim sistemidir. Windows İngilizcede pencereler anlamı taşır. Bilgisayarda kullandığımız pencere anlamı buradan gelir. Yıllar boyunca çeşitli sürümleri çıkmıştır. Dünya da en yaygın kullanılan işletim sistemidir. Home Premium, Professional ve Ultimate olmak üzere 3 çeşit Windows vardır. Yazıldığı diller çevirici diller ve C++ dilleridir.

 

macOS

 

Mac OS X, Macintosh işletim sistemi ailesinin son sürümüdür ve Apple Inc. tarafından Macintosh bilgisayarları için tasarlanmış bir işletim sistemidir.
Mac OS X aslen BSD ve Mach mikroçekirdeği üzerine kurulu, açık kaynak bir işletim sistemi olan Darwin’e dayanır. Apple bu sistemi kendi amaçlarına göre geliştirdikten sonra Mac OS X kullanıcı arabirimi olarak Aqua’yı geliştirmiştir. Sistemin çekirdeği ve bazı bileşenleri açık kaynak olmasına rağmen, çoğu bileşeni açık kaynak değildir.
Mac OS X Server ise her ne kadar mimari olarak masaüstü Mac OS X ile aynı olsa da, Apple sunucuları için hazırlanmış ayrı bir işletim sistemidir. Mac OS X’ten farklı olarak gelişmiş yönetim araçları içerir.

 

Linux

UNIX’e fikirsel ve teknik anlamda atıfta bulunarak geliştirilmiş açık kaynak kodlu, özgür ve ücretsiz  ( destek hariç ) bir işletim sistemi çekirdeğidir. Çekirdeğin kaynak kodları GNU Genel Kamu Lisansı çerçevesinde özgürce dağıtılabilir, değiştirilebilir ve kullanılabilir.

 

Android

Android, Google ve Open Handset Allience tarafından oluşturulmuş Linux İşletim Sistemi tabanlı bir mobil cihaz (Tablet, PDA , cep telefonları vb. ) için geliştirilmiş açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir.
Android, aygıtların fonksiyonelliğini genişleten uygulamalar yazan geniş bir geliştirici grubuna sahiptir. Android için halihazırda 200,000’den fazla uygulama bulunmaktadır.
Android’in son sürümleri, çoklu-görev (multitasking), çoklu-dokunuş (multitouch) ve Flash desteğiyle beraber gelmektedir. Google Play ile uygulamalar son derece kolay bir arayüz ile yüklenebilmektedir.

 

iOS

 

MacOS X’ de türetilmiştir. iOS içinde 4 katman bulundurmaktadır. Core Os tabakası, Core servisleri tabakası, Medya tabakası ve Cocoa Touch tabakasıdır. Yazılım cihazın içinde 500 MB’lık bir alan kaplamaktadır. iOS, uygulama mağazası olarak dünyada en çok uygulama bulunan AppStore’u kullanır. Bunlar açık kaynaklı değildir.

(Visited 2 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir