Kapat

Siber Güvenlik Nedir?

Anasayfa
Siber Güvenlik Siber Güvenlik Nedir?

Her geçen gün büyüyen internet ortamı, genişleyen ağ ve sistemler içinde kullanıcı sayısı da aynı oranda artıyor. Kullanıcı sayısının artması internete bağlı birçok iş sürecinin hızlanması açısından çok büyük bir önem arz ediyor. Kontrol edilemeyecek kadar büyük bir hızla büyüyen bu sanal ortamda oluşan tehditler ve bu tehditlere karşı “Siber Güvenlik” diye adlandırdığımız konuyu ele alacağım.

 

Siber Güvenlik Nedir?

Sayısız yöntemlerle dolu bu alana kısa bir giriş yapmak gerekirse; ağ ve bu ağların oluşturduğu sistemlerin korunması için gerekli tedbirlerin neler olduğunun belirlenmesi sonucunda uygulanacak savunma yöntemlerinin tespit edilmesi, güvenlik açısından herhangi bir açık bulunmaması amacıyla bu yöntemlerin uygulanması “Siber Güvenlik” konusunun odak noktasıdır.

Kişisel bilgilerimizin korunması ve sanal alemde yaşadığımız hayatın gizliliğinin sağlanması hedefiyle ortaya çıkan bu sektör, gelişen teknolojiyle birlikte yapılacak olan saldırıların somut olarak değil internet üzerinden ele geçirilen bilgilerin, ortaya çıkan güvenlik açıklarının kullanılmasıyla beraber artık sanal olarak yapılacağının en büyük göstergesi.

 

Çalışma Alanları

Bilişim Sistemleri: Bütün işlemlerin ve hizmetin sağlandığı alan.

Sanal Ortam: Bilişim sistemleri ve kullanılan bütün ağların birbirine bağlanarak oluşturduğu ortam.

Kamusal, Ulusal ve Bireysel Bilişim Sistemleri

Altyapı Sistemleri: Depolanan bilgilerin zarar görmesi durumunda ekonomik alanda zararların meydana gelebileceği, can kayıplarının yaşanabileceği, oluşturulan düzenin bozulabileceği sistemlerdir.

 

Uygulanan Yöntemler

  • Ağ üzerinden sızma tehditlerine karşı koruma yöntemleri.
  • Ağ odaklı temel bilgilerin toplanması.
  • Ağ katmanları hakkında çalışma yapılması.
  • Hizmet kesintisi saldırılarının önlenmesi.
  • Sunucularda ve protokollerde akış takibi yapılması.

 

Bundan Sonrası

Çok fazla derine inmeden giriş yaptığım bu konu için sonraki yazılarımda; güvenlik yöntemleri, saldırı çeşitleri, hangi ortamlarda çalışma yapıldığı gibi başlıkları inceleyeceğiz. Bilgi güvenliğinden bilgisayar sistemlerinin güvenliğine kadar geniş bir alana yayılan “Siber Güvenlik” hakkında aktarabileceğim, işinize yarayabilecek bilgilerin hepsini sizlere aktarmaya çalışacağım. Son yıllarda birçok kurum tarafından eğitimi verilen bu sektör hakkında öğrenilecek çok şey olduğunu sizlere vurgulayarak takipte kalmanızı öneriyorum…

“Dijital verinin kopyalanmasını engellemek suyun kendisini kuru hale getirmeye çalışmak gibi bir şey.”

Bruce Schneier

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir