Kapat

DİKKAT! “ECHELON” TARAFINDAN DİNLENİYORSUNUZ!!!

Anasayfa
Teknoloji DİKKAT! “ECHELON” TARAFINDAN DİNLENİYORSUNUZ!!!
ValentinesDay-TR-468x60

Telefon görüşmemizin dinlendiğini, internette baktığınız her sitenin adınızla kaydedildiğini, aldığınız ve gönderdiğiniz her elektronik postanın başka birileri tarafından okunduğunu düşünmek nasıl bir duygu? Öfke verici değil mi? Sınırlarınızın bu derece ihlal edilmesi ve bu ihlalin yasal bir çerçeveye oturtulabilmesi son derece öfke verici. Henüz böyle bir gerçeğin var olduğunu bilmeyen var ise; sizi dünyanın en büyük ve en hızlı gizli istihbarat örgütü ile tanıştıralım: ECHELON!

Echelon Nedir? Nasıl Çalışır?

Elektronik haberleşmenin engellenmesi ve iletilmesi için otomatik bir sistem işleten, ABD tarafından yönetilen bir küresel casus ağıdır. Tüm telefon görüşmeleri, e-posta iletileri, fakslar, uydu yayınları ve dünya genelinde hem kamu hem de özel kuruluşların ve vatandaşların internet siteleri dahil olmak üzere günde 3 milyara kadar bilginin izlendiği söylenmektedir. ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından yönetilen Echelon, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda istihbarat ajansları tarafından işbirliği içinde yürütülmektedir. Kuruluşun adı, uydu iletişimini engellemekten sorumlu sistem bileşeninin kod adıdır.Uydu iletişimini ve veri paketlerinden internet iletişimlerini toplayan sniffer cihazları izleyen kapsamlı bir radyo anteni ve uydular sistemi aracılığıyla bilgi toplar. ACLU’ya göre Echelon, büyük hacimli verileri rasgele bir şekilde toplar ve daha sonra yapay zeka (AI) teknolojisi ile yararlı bilgileri filtreler. Çalışma prensibi olarak dinlediği, ya da gözlemlediği tüm konuşmalardan, anahtar kelimelerin geçtiği kelimeleri kaydederek bildiren, bunu da uydu ile gerçekleştiren sistemdir.50 ülkede 175  merkezi olduğu tahmin edilmektedir.

  • Dünyadaki iletişim trafiğinin çoğu eş zamanlı sözcük filtreleriyle izlenmektedir.

Echelon bütün telefon konuşmalarını ve e-mail transferlerini izler ama bunları database’e kaydetmez. Anahtar kelimeleri bulursa telefonu izlemeye alır.

 

 

 

Tarihte ilk kez soğuk savaş döneminde ABD-İngiltere istihbarat ittifakı tarafından yürürlüğe konulan Echelon sisteminin temel amacı, SSCB Birliği ve Doğu Blok diplomatik – askeri takip etmesiyle başlamıştır.

Ülkemizdeki Durum

  • Türkiye’de ise Türkiye’de bütün cep telefonları kablo bağlantıları ile dinlenmektedir.
  • Bütün dünyada istihbarat servisleri değişik teknikler aracılığıyla cep telefonu kullanıcılarını dinlemektedir. Türk İstihbaratı ve Emniyeti de merkezi uçlandırma ismi verilen bir yöntemle ülkemizde kullanılan hatların dinlenmesi için gerekli donanıma sahiptir.
  • NSA, Türkiye’de de ABD üsleri ve büyükelçilik dışında Ankara’da da özel bir “mühendislik” şirketi görünümünde faaliyet gösteriyor.
  • Türkiye’de 9 merkezi vardır.  Ağrı, Antalya, Diyarbakır, Edirne, Adana, İzmir, Kars, İstanbul ve Sinop.

 

Echelon’un varlığı resmi olarak, 23 Mayıs 1999’da Avustralya, Canberra’daki Savunma Sinyalleri Müdürlüğü (DSD) başkanı Martin Brady’nin yaptığı bir açıklamayla kabul edilmiştir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.