Kapat

Kuantum Çağını Açacak Bilgisayarlar

Anasayfa
Bilgisayar Kuantum Çağını Açacak Bilgisayarlar

KUANTUM BİLGİSAYARLAR

Son zamanlarda adından sıkça söz edilen kuantum bilgisayarlarının ne olduğunu merak ettiniz mi? Kuantum fiziği temel alınarak yapılan bu cihazlar hakkında detaylı bilgi yazımızda..

Geleneksel bilgisayarların aksine kuantum fiziğine göre çalışan bilgisayarlara kuantum bilgisayar denmektedir. Bu cihazların gerçek anlamda üretilmesi durumunda şifreleme algoritmalarının kırılacağı, şu anki bilgisayarların aylarca veya yıllarca yapacağı işi birkaç dakikada yapacağı söyleniyor.

1959’da Richard Feynman; kuantum fiziğinin bilgisayar teknolojisinde kullanılacağını, böylelikle yüksek hesaplama kapasitesine sahip bilgisayarların yapılabileceğini söyledi. O zamandan beri bu cihazları oluşturmak için çalışmalar yapıldı.

Klasik bilgisayarlar işlemcisi milyonlarca transistörden oluşur. Bu transistörlerin arasındaki elektron hareketleri 0 ve 1’lerden oluşan bitleri oluşturur, buna binary sistem denir. 0, anahtar kapalı akım geçmiyor demektir, 1 ise kapılar açık akım geçiyor demektir. Kuantum bilgisayarında yapısı oldukça farklıdır. 0 ve 1’lerin yerini “qubit” alır. Qubit denilen fonksiyon sonsuzdur,  sıfırda olabilir,  0.7’de olabilir, 1 de olabilir. Bunlar tek seferde bitlerden daha fazla veri taşıma kapasitesine sahiptir.

Kuantum bilgisayarlarda transistör yoktur. Bunların yerine mikro boyutlarda fiber optik hatlar bulunur. Qubitler bu hatlarda hareket ederler.

Geleneksel Bilgisayarlar ile Kuantum Bilgisayarların Farkı

Kuantum bilgisayarın normal bilgisayardan farkını bir örnekle anlatmak istersek; normal bilgisayar işlemcisini 100 odalı bir otel olarak düşünelim. Otelin sahibi anahtarını bu odalardan birinde kaybediyor. Anahtarın bulunabilmesi için odalara tek tek bakması lazım. Bu da büyük bir zaman kaybı olarak değerlendirilir. Kuantum bilgisayarda ise otel sahibinin 100 kopyasını çıkarıp her bir kopyayı bir odaya gönderiyor ve anahtar daha hızlı bir şekilde bulunuyor.

Bu bilgisayarlar ışık hızında çalışırlar. Yani geleneksel bilgisayarlarla kıyaslanamayacak kadar hızlıdırlar. Hatta geliştirilecek yeni modellerin uzay, zaman gibi kavramlardan etkilenmeyeceği söyleniyor. DNA’nın sırlarını çözeceği, pi sayısının bütün basamağını çözeceği, insanların bugüne kadar çözemediği karmaşık matematik denklemlerini saniyeler içinde çözeceği diğer söylentiler arasında.

Kuantum bilgisayarın dezavantajından bahsedecek olursak; fonksiyonları çok sınırlıdır, normal bilgisayarlarda yapabildiğimiz işlemleri bu cihazlarda yapamayız.

Zaten bunların tasarlanma amacı bugün kullandığımız bilgisayarların yerini almak değil onların yanında farklı bir sınıf oluşturmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir