Kapat

Geçmişten Günümüze Nanoteknoloji Dünyası

Anasayfa
Teknoloji Geçmişten Günümüze Nanoteknoloji Dünyası

1959 yılında American Physical Society toplantısında ünlü fizikçi

“fantastıc voyage” filmi

Richard P. Feynman’ın  “Aşağıda herkese yetecek kadar yer var.” (There’s plenty of room at the bottom!!!) adlı konuşması nanoteknoloji ‘nin başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Nanoteknoloji kavramı ilk olarak burada konuşulmuştur. Yedi sene sonra (1966) ABD yapımı bir bilim kurgu filmi olan “Fantastic Voyage” filmi ile insanların ilgi odağı olmuştur. Bu film 1968 de “Esrarengiz Yolculuk” ismi ile Türkiye’de yayınlanmıştır.  Hayal gücünün ve bilimin birleştiği nanoteknoloji, zamanla ivme kazanarak günümüzde hayatımızı kolaylaştıracak ya da hayatımızda köklü değişiklikler meydana getirecek ürünler ile kendini göstermeye devam ediyor.

 

Peki, dünyayı ileri teknolojiye sürükleyen nanoteknoloji nedir?

Metrenin milyarda biri boyutlarında malzemelerle çalışılan, bu malzemelerle yeni ürünler meydana getiren teknolojilere genel olarak “nanoteknoloji” denir.  Tam olarak standartlaşmış bir nanoteknoloji tanımı bulunmamaktadır. ABD Ulusal

nanoteknoloji

Nanoteknoloji İnsiyatifi (National Nanotechnology Initiative) belgesinde nanoteknoloji şu şekilde geçmektedir: “ Nanoteknoloji: Maddenin belirgin özelliklere bağlı yeni uygulamaların gerçekleştirilebileceği yaklaşık 1-100nm boyutlarında anlaşılması ve kontrolü.”  British Royal Society ve Royal Academy of Engineering tarafından hazırlanan ortak bir raporda ise nanoteknoloji:  “Nanometre ölçeğinde şekil ve büyüklüklerin kontrolü ile yapıların, donanımların ve sistemlerin tasarımları, tanımlamaları, üretim ve

fantastic voyage

uygulamaları.”  Şeklinde tanımlanmaktadır.

Türkiye’de Nanobilim ve Nanoteknoloji

2010 yılından itibaren çoğu üniversitemizde ve kurumlarımızda ivme kazanan nanoteknoloji konusunda birçok çalışma yürütülmektedir. Bu kurum ve kuruluşları şu şekilde sıralayabiliriz:

 

  • Bilkent Üniversitesi: UNAM ve NANOTAM
  • ODTÜ: METU CENTER- Nanoteknoloji & Nanobiyoteknoloji Araştırma Merkezi
  • İTÜ: Nanobilim & Nanoteknoloji İleri Araştırma Enstitüsü
  • Sabancı Üniversitesi: SUNUM (Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Uygulama Merkezi)
  • Anadolu Üniversitesi: İleri Teknoloji Araştırma Birimi
  • Gazi Üniversitesi: Nanomed Araştırma Merkezi
  • Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü: Nanoteknoloji Araştırma Merkezi
  • Erciyes Üniversitesi: ERNAM (Erciyes Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma Merkezi)
  • TUBİTAK MAM

Bilkent Üniversitesi’nde kurulan NANOTAM yapısından, Aselsan Askeri Elektronik şirketi ile ortaklaşa AB MikroNano şirketi kurulmuştur. Türkiye Bilim Merkezleri Vakfı tarafından kurulan Bilim Merkezi’nin genç öğrencilere yönelik  atölyesi de bulunmaktadır. İsteyen her öğrenci burada nanoteknoloji üzerine çalışma yürütebilmektedir. Aynı zamanda Türkiye’deki nanobilim ve nanoteknoloji alanında yapılan çalışmaları takip etmek adına NanoTR konferans etkinlikleri düzenlenmektedir. Tüm bu kurum ve kuruluşlar ile ülkemizin nanoteknolojiyi üretir hale getirilmesi adına çalışmalar yapıldığını görmekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir