Kapat

Otomotiv Sektöründe Nanoteknoloji

Anasayfa
Teknoloji Otomotiv Sektöründe Nanoteknoloji
ValentinesDay-TR-468x60

OTOMOTİVDE NANOTEKNOLOJİ UYGULAMALARI

Otomotiv endüstrisi nanoteknolojik gelişmeleri yakından takip eden ve uygun yenilikleri otomotiv sektörüne uyarlamakta ve uygulamaktadır. Otomotiv sektöründe nanoteknolojik malzemeler ile:

 • Motor verimi (katalistler, yakıt katkıları ve oto yağları ile);
 • Çevre dostu gelişimler (hidrojen, yakıt hücreleri);
 • Daha hafif ve sağlam malzemeler;
 • Araç emniyet ve güvenliği;
 • Yakıt verimliliği;Daha minyatürize elektronik sistemler ve sensörler gibi birçok konuda iyileştirme ve geliştirme yapılabilmektedir.

Nanoteknolojik Kaplama: Çelik otomotiv sektöründe araç gövdesinde kullanılan en önemli yapısal malzemedir. Yüksek dayanımlı çelikler araç gövdesinde kullanılır fakat soğuk hadde çeliğinin şekillendirildiğinde gövde boyutlandırmada sapmalar meydana gelir. Bu sorun sıcak şekillendirme ile aşılmaya çalışılmış fakat yüksek sıcaklık sebebi ile yüzeyde oksitlenmeden kaynaklı pas katmanı (tufal) oluşumu gözlenmiştir. Bu sorun nanoteknolojik kaplama ile giderilebilir. Bağlantılı nanoboyutlu cam ve plastik benzeri malzemeler alüminyum ile yüzeyde güçlü bir katman oluşturur. Böylece yüzeyde oluşan tufali önlemiş daha sağlıklı bir gövde oluşturmuş oluruz.  

Nanoteknolojik Araç Boyaları:  Araçların dış yüzenlerinde çizilmeyi, kirlenmeyi önleyen ve kendi kendini onarabilen nanoteknolojik araç boyaları uygulanabilmektedir. Bu araç boyaları esnek, yüzeye hızlı yapışan, korozyona dayanıklı vb. özellikli nanoparçacıklarla katmanlar oluşturulur.

Araçların dış yüzenlerinde çizilme:

https://www.youtube.com/watch?v=hk7Se6v-WhM

Yolculuk sırasında sağanak yağışa maruz kaldığımızda silecekler yeterli olmayabilir ve yolu görmeniz güçleşir. Yağmur suyu temiz değil ise ön cam çamurlanabilir ve yolculuğunuz tehlikeli bir boyuta ulaşır. Kir tutmayan cam spreyleri, buğulanmaya karşı (anti-fogging), antifungal, anti reflektif kaplamalar da nanoteknoloji sayesinde yaygınlaşmaktadır.

Araç camlarına uygulanan kir ve su izi bırakmayan cam spreyleri:

https://www.youtube.com/watch?v=5izdT7bko2Q

https://www.youtube.com/watch?v=MILxgpU8AQM

http://dai.ly/xe854s

Araç Lastiklerinde Nanoteknoloji: Araç lastiklerinde istenilen performans lastiğin yola iyi tutunmasıdır. Yola tutunmasının iyi olması beklenirken gerekli sürüş için direnç az olmadır. Ayrıca aracın kaymaması da gerekir. Bu özelliklerin lastiğe kazandırılması amacıyla %30 civarında dolgu kullanılır. Karbon siyahı (is), silika ve organosilan lastik özelliklerini iyileştiren dolgulardır. Bu dolgulardan en iyi olanı nanoboyutta olan karbon siyahıdır. Nanoboyutlu dolgular sayesinde lastik ömrü uzamakta ve buna bağlı olarak yakıt veriminde artış sağlanmaktadır.

Araç-İçi (Interior) Nanoteknoloji Uygulamaları: Araç konsolunun, koltukların, direksiyon, vites kolu gibi bileşenlerin konforlu ve uyumlu kullanımı, araç içi filtreleme hava akımı, iklimlendirme ünitesi, hoş koku salınımı, kir tutmaz rahat koltuk kaplamalar araç içi olmasını istediğimiz niteliklerdir. Doğal parfüm etkisi verebilen ve altın-paladyum nanoparçacıklarla aromatik primer alkolleri aldehitlere dönüştürerek doğal bir koku sağlanır. Nanoenkapsülasyon yöntemi ile tercih edilen parfümlerin doğal enzimlerin parçacıklarla kaplanmasıyla araç içerisinde arzu edilen hoş kokulu ortam sağlanmış olur.

Koltuk Kaplama: https://www.youtube.com/watch?v=QozMXB632x4

Nanoteknolojiye uyum sağlayan araçlar da aşağıda belirtilen birçok özellik kazandırılmıştır.

 • Yüksek dayanımlı nanokompozitlerin metallerin yerini almasıyla daha hafif araç tasarımları mümkün olabilecektir. Şimdiden tamponlar, araç konsolları, iç döşemeler, kapı tasarımları ve çamurluklarda kullanımı söz konusudur.
 • Değişen koşullara uygun olarak kendini adapte edebilen sistemler devreye girebilecektir. Örnek olarak adaptif kamuflaj süspansiyon, esnek/dik değişimi, renk değişim gibi akıllı uyarlanabilir sistemler düşünülmektedir.
 • Araç üzerinde kullanılacak çok sayıdaki sensörler ve uyarlama sistemleriyle yükleme ve sürüş koşullarına uygun, kendi kendini uyarlayabilen akıllı sistemler devreye girecektir. Özellikle kendi kendini onaran kaplamalar üzerinde durulmaktadır.
 • Nanosensör ağ yapılarıyla donatılmış sistemler.
 • Daha gelişmiş lehimleme malzemeleri
 • Nanokatalistlerin katalitik dönüştürücülerde uygulanmasıyla emisyonda düşük değerlere ulaşabileceği değerlendirilmektedir.
 • Pozisyon algılama ve sinyal gönderme.
 • Kaplama ve enkapsülasyon uygulamaları ile gelişmiş korozyon dayanımı.
 • Zırh ve görünmezlik.
 • Soğutma sıvıları ile daha üstün termal performans.
 • Nanoteknolojinin gelişmesi ile aşağıda belirtilen konularda çalışmalar sürdürülmekte ve birçoğu gerçekleştirilmiştir.

Nanoteknoloji konusunda yapılan çalışmalar otomotiv sektörüne yazıda belirtilen şekilde yansıtılmıştır. Çalışmalar hala devam etmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.