PONZİ SİSTEMİ KURBANI OLMAYIN!!!

Son zamanlarda karşımıza çıkan, adını dolandırıcılık haberleriyle sık sık duyduğumuz ponzi sistemini bir diğer adı saadet zincirini gelin birlikte inceleyelim.

Ponzi Nedir?

Ponzi, adını bu tekniği 1910 yılında uygulayan ilk kişi olan Charles Ponzi isminden almıştır. O yıllarda Charles Ponzi geliştirdiği oyunuyla ilk gelen yatırımcılara, sonraki yatırımcılardan gelen kâr paylarını eksiksiz yatırır.Böylece insanlar bu oyuna yatırım yapmaya başlar ve giderek sayıları artar. Charles, bir şube açar ve insanları posta pullarından kâr elde ettiklerine inandırmaya devam eder sonrasındaysa sistem patlar, Charles Ponzi ortadan kaybolur. On binlerce kişi büyük zarara uğrar.

Charles Ponzi

Ponzi sistemi ve saadet zinciri ya da piramit sistem, bunların hepsi aynı kapıya çıkıyor. Aslında hepsi para üzerine para kazanma metodu ile çalışır. Buna göre sisteme ilk para yatıranlar yeni yatırımcı bulup, gelecek olan yeni yatırımcının ödediği paradan kazanç sağlar. Bu zincir sisteme girenin kazancını sağlamak için yeni yatırımcıya ihtiyaç duymasına ve işe sokmasına kadar bir döngü ile devam eder. Görünürde olmayan ürün veya hizmeti satın alan kişiler onlara verilen vaatlerin gerçek olduğuna inandırılır. Nasıl inandırıldıklarına gelirsek:

-Yatırılan paralarının bir kısmını dedikleri şekilde fazla verirler,

-Devamının geleceğini sanan üyeler sisteme inancını yükseltir,

-Hediye verileceği iddia edilen ev, araba, tatil gibi şeylerle kişiler cezbedilir,

-Üyeleri elde tutmak için pek çok konferanslar düzenlerler, reklamlar yayınlayarak güven kazanmaya çalışırlar fakat asla gösterecek resmi bir belge ya da izinleri yoktur.

-Hepsinden önce yapılacağı söylenen ne bir iş ne de hizmetten hiçbiri ortada yoktur ve her şey aslında göz doldurmadan ibarettir.

Piramit Sistem

Buraya üye olan kişiler sistemin kurbanı olduklarından habersiz eşi, dostu, kim varsa sisteme dahil eder. Zamanla söylenen sözler tutulmamaya başlanır, ödemelerde duraksamalar, sistemde çökmeler meydana gelir. Tüm bunlar olup biterken kurucular ise aldıkları milyonlarca para ile kayıplara karışır. Böylece üyelerin kısa yoldan zengin olma hayalleriyle birlikte bütün oyun biter… Piramit yıkılır! Bu piramidin altındakiler, üsttekilere nazaran en çok ezilen olmuştur.

Tuzağa Düşmeyin…

Oysaki güzel ülkemin güzide insanları önceden yaşanmış dolandırıcılık olaylarını görse bile önlerine farklı isimlerle çıkarılan bu oyunlara kanıp, hiç emek vermeden uğraşsız kısa yoldan zengin olma hayalleri yüzünden Bağdat’a pirince gideyim derken, evdeki bulgurundan olur… Ne demiş atalarımız: “Emeksiz yemek olmaz”. Siz siz olun bu tarz tuzaklara kanıp fırsatçılara yem olmayın.

 

 

(Visited 13 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir