Kapat

Yeni Nesil Depolama: BULUT BİLİŞİMİ

Anasayfa
Bilgisayar Yeni Nesil Depolama: BULUT BİLİŞİMİ

BULUT BİLİŞİMİ NEDİR?

Bilindiği üzere günümüz teknolojisinde cihaz kullanıcıları daha fazla kişisel veri saklamak istemektedir. Bu yüzden saklama kapasitesi büyük sorunlara yol açıyor. Bu sorunlardan bulut bilişimi(cloud computing)’le kurtulmaktayız. Bu çözüm yöntemi verilerimizin internette depolanması sağlar.

İstenildiği zaman kullanılır ve kullanıcıların eşzamanlı olarak bilgiye ulaşmasına olanak tanır. Verilerinizi kaydeder ve bilgisayar bozulsa bile bilgilerinize zarar gelmesini engeller. Dosyalarınıza ulaşmak için açık kalması gereken bir server’a gerek yoktur. İnternetin olduğu herhangi bir noktadan ulaşabilirsiniz.

Bulut bilişim fikri 1950’lerde ortaya çıkmıştır. Ancak gelişmesinde Amazon’un büyük rolü vardır. Veri merkezlerini modernize ederek sadece belirli zamanlardaki kapasite artışları yüzünden bütün işlemlerin durmasını engellemiştir. İlk gerçek bulut bilişimi hizmeti 2006 yılında Amazon S3 adıyla piyasaya sürüldü.

      Günümüzde kullanılan bulut servisleri

 • Google Drive
 • Yandex.Disk
 • iCloud
 • Dropbox
 • SkyDrive
 • Turkcell Akıllı Bulut
 • TTNet Bulut
 • Ubuntu One

HİZMET MODELLERİ

3 modele göre hizmet sunmaktadırlar:

 1. Altyapı Hizmeti (IaaS- Infrastructure as a Service): En temel bulut bilişim hizmet modelidir. Tüketilen alan miktarınca ödeme yapılır.
 2. Platform Hizmeti (PaaS- Platform as a Service): Bu modelde genellikle yazılımsal uygulamaları geliştirip test etmek için isteğe bağlı bir ortam sağlanır. Platform hizmeti sağlayıcılarına örnek olarak; Amazon Elastic Beanstalk, IBM Bluemix, Cloud Foundry, Heroku, Force.com, EngineYard, Mendix, Google App Engine, Microsoft Azure ve OrangeSpace verilebilir.
 3. Yazılım Hizmeti (SaaS- Software as a Service): Bulut sağlayıcıları yazılımı buluta yükler ve işletir, kullanıcılar yüklenen alandan hizmete erişirler. Bu hizmet için fiyatlandırma genelde aylık veya yıllıktır. Kullanıcı sayısının artıp azaltılmasına göre fiyat esnetilir. Yazılım hizmeti (SaaS) sağlayıcılarına örnek olarak Google Apps, innkeypas, Quickbooks online, Limelight Video platform, Salesforce.com, Microsoft Office 365 verilebilir.

 

ÇEŞİTLERİ

 1. Genel Bulut (Public Cloud): Herkese açıktır, depolama ve diğer kaynaklar kullanıcılara sunulur. Bu hizmetler ücretsiz veya kullanım başına ücretlendirmeli olabilir.
 2. Özel Bulut (Private Cloud): Sadece tek bir işletme tarafından kullanılır. Hizmet ve altyapı özel bir ağda sürülür, erişim güvenli ve gizlidir.
 3. Topluluk Bulutu (Community Cloud): Çok da tercih edilmeyen bu yöntemde bulut üzerinde alınan bir hizmet birkaç şirket ile ortak bir şekilde kullanılır.
 4. Karma Bulut (Hybrid Cloud): İki veya daha fazla birbirinden farklı bulutun birleşimiyle ortaya çıkar. Gizlilik, esneklik ve güvenlik ön plandadır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir