Kapat

Gerçekten Kanlı Ay Tutulması Mı ?

Anasayfa
Haberler Gerçekten Kanlı Ay Tutulması Mı ?
NewYearsCampaign-TUR-728x90

Geçtiğimiz günlerde hepimiz medyada “Kanlı Ay Tutulması” diye anılan 21. Yüzyılın en uzun tutulmasına şahit olduk. 20.13’te başlayıp ertesi gün sabaha karşı 02.30’da sona eren bu olay Antartika, Asya, Rusya, Afrika, Kuzey ve Güney Amerika’da net olarak izlenirken ülkemizde kısmen izlendi. Ancak NASA tarafından görüntüler paylaşıldı. Peki bu tutulma gerçekten Kanlı Ay Tutulması mıydı? Detaylar yazımızda..

AY TUTULMASI

Öncelikle tutulmanın ne olduğuna değinelim. Tutulma, bir gökcisminin araya bir başka gökcismi girmesi ile tümünün veya bir kısmının görünmemesi olayıdır. Birkaç gün önce gerçekleşen tutulmada ise dünya, güneş ile ayın arasına girmiştir. Ay,  güneşten gelen ışınları alamaz ve dünyanın gölgesinde kalır. Dünyanın gölgesi de ayın üzerine düşer. Ay tam anlamıyla karanlıkta kaldığı için kızılımsı bir renk alır. Bu olaya tam tutulma denir.

Ay tutulmalar sırasında dolunay halini alır ve tutulma en az 40 dakika sürer(genelde 1 saat civarı sürer).

3 çeşit ay tutulması vardır:

  1. Tam Tutulma: Dünyanın gölgesinin ayın üzerine tamamen düşmesiyle oluşur.
  2. Kısmi Tutulma(Parçalı Tutulma): Dünyanın gölgesinin ayın üzerine kısmen düşmesiyle oluşur.
  3. Gölgeli Tutulma: Bu tutulmada ise dünyanın gölgesi ayın yarısına düşer. Diğer yarısı güneş ışığını almaya devam eder. Ancak ayın görüntüsü oldukça sönüktür.

 

KANLI AY TUTULMASI

Kanlı ay tutulması; tam tutulma veya ayın tamamının dünyanın gölgesinde kalması olayının ard arda 4 kez gerçekleşmesiyle olur. Yani geçtiğimiz günlerde yaşadığımız tutulma kanlı ay tutulması değil tam tutulmadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
21 + 28 =


Bumerang - Yazarkafe