Kapat

Html Bir Programlama Dili Midir ?

Anasayfa
Ana Sayfa Html Bir Programlama Dili Midir ?
NewYearsCampaign-TUR-728x90

HTML yani Hiper Metin İşaretleme Dili (İngilizce Hypertext Markup Language).Yıllardır süregelen ve son günlerde merak konusu olan bir soruyu ele alacağız.Sizde sosyal medya platformlarından herhangi birinde yazılımla alakalı bir sayfa takip ediyorsanız mutlaka html’in programlama dili olduğunu düşünen kişilerle alay edilen caps veya karikatür benzeri paylaşımlar görmüş olma olasılığınız yüksek.Mesela @cengturkey sayfamızdan sizde 3-4 tane görebilirsiniz.Sorunuza cevap verecek olursak hayır HTML bir programlama dili değildir.

cengturkey-memes

HTML HAKKINDA

1980 yılında CERN’de görevli olan Tim Berners-Lee adında bir araştırmacı CERN araştırmacılarının dökümanlarını kendi aralarıyla  paylaşabilmeleri için ENQUIRE isimli bir sistemi tanıttı ki bu sistem daha sonra WWW ile HTML adına dönüşecektir.Son sürümü olan HTML 5 ise 2014 yılında sürülmüştür.Günümüzde webin temelini oluşturan bir işaretleme dili olan Html programlama dili olarak ele alınmaz.Programlama dilini basit olarak tanımlarsak adından da anlaşılacağı üzerine  kendi başına program yazabilen demektir.Yalnızca Html kullanılarak program yazılamaz.

 

Örnek bir HTML kodu

<html>
 <head>
  <title>örnek başlık</title>

 </head>
 <body>
  <p style="font-size:10px"><a href="https://cengturkey.com">Yazilimin Oncu Sitesi</a></p>

 </body>
</html>
                      Günümüzde bu dili tek başına kullanılıp dinamik bir web sitesi oluşturmak mümkün değildir ancak css ve javascript ile birlikte kullanıldığında başarılı siteler yapılabilir.

css-etkisi

 

Html Nerden Öğrenebilirim ? 

 

Biz web alanında çalışacak arkadaşlar için öncelikle html öğrenmelerini öneriyoruz . Nerden öğreneceğiniz konusunda yardıma ihtiyacınız varsa aşağıda ki siteler tam size göre.

 

1-W3SCHOOLS

Tartışmasız en iyi site denilebilir.Özellikle ingilizce biliyorsanız sizin için çok faydalı olacaktır.Olmasa bile google translate ile anlayabileceğiniz düzeyde.
http://www.w3schools.com/html/default.asp

 

2-SoloLearn

Özellikle telefon ile erişim sağlaması çok önemli bir özellik olan bu site üzerinden de sürekli test ederek ve aktif olarak html öğrenmeniz mümkün.

https://www.sololearn.com/Course/HTML/

 

3-Github

Github son günlerde yeni bir kurs yayınladı bu kursa bakmanızı ayrıca öneririz.

https://lab.github.com/courses/introduction-to-html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
24 + 17 =


Bumerang - Yazarkafe