Kapat

Tıp Fakültesi Öğrencilerinden Bir İlk – Yapay Zeka Topluluğu

Anasayfa
Topluluklar Tıp Fakültesi Öğrencilerinden Bir İlk – Yapay Zeka Topluluğu

Yapay zeka son yıllarda bildiğiniz üzere Dünya’da önemli bir yankı uyandırıyor. 10 yıl öncesinde hayal olarak görülen robotlar günümüzde üretiliyor ve gelişiyor. Türkiye bu duruma alışmakta biraz geri kalmış olsa da  özellikle son 1-2 yılda büyük bir ivme yakaladı. Ayrıca bu konuda bilinçlenen ve çalışan artık sadece yazılımcılarda  değil.Nasıl mı ? Bugün bize gönderilen  bir mesaj vasıtasıyla Furkan Teke adında bir doktor adayıyla tanıştım. Kendileri Hacettepe Üniversitesinde Tıp Fakültesinde Yapay Zeka kulübü kurmuşlar ve bizden kulübü tanıtım amaçlı paylaşımda bulunmamızı istedi. Bende kıramadım tabii  ama insanların  onları iyice  tanıması adına 200 kelimelik bir tanıtım yazısı istedim  o da sağ olsun hemen göndermiş. Aşağıdan onları tanıyabilir ve destek verebilirsiniz.

 

Herkese Merhaba! Ben Furkan,Türkiye’deki tıp fakülteleri arasında bir ilki gerçekleştirerek “Medikal Teknoloji” topluluğumuzu kurmuş bulunuyoruz. Her alanda ilerleyen teknoloji sağlık alanında da büyük değişimler geçiriyor. Bugünün öğrencileri, yarının doktorları olacak bizler, değişimi kaçırmamak hatta değişimin kendisi olabilmek için bu yola çıktık.

 

En küçük hastane yazılımından en ileri teknoloji robotik cerrahi aletlerine kadar ülkemiz sağlık teknolojilerine her yıl milyonlarca para ayırıyor. Bu teknolojilerin yerli olarak üretilmesi ve geliştirilmesiyle düşen maliyet sayesinde ülkemizin en ücra köşesine kadar insanımızın hak ettiği sağlık hizmetini götürebileceğiz. Geliştirilen yeni teknolojileri hızla öğrenebilir, kullanabilir ve öğretebilir doktorlar ve öğrenciler olarak hastalarımıza en iyi hizmeti sunacak aynı zamanda öğretici misyonuyla meslektaşlarımızın da yetkinlik kazanmalarını sağlayacağız.

Meslek hayatında üretileni yetkinlikle kullanabilecek, üretilmeyeni üretecek doktorlar olma yolunda ekip olarak yazılım dünyasına “Hello World” diyecek, yapay zeka yolculuğuna insan beynini en iyi bilenler olarak çıkacak, insan anatomisinden ilham alarak robotlar yapacağız.
Sağlık teknolojilerine dolayısıyla insanlığın geleceğine yön verme yolunda olan bizler, bu kültürü bütün tıp öğrencilerinde de oluşturmanın gerekliliğini görüyoruz. Önceden sadece mühendislik öğrencilerine anlatım yapmış hocalarımızın birikimlerinden “Biz de buradayız!” diyerek yararlanacağız. Teknolojiyi üretildiği yerde göreceğiz ve göstereceğiz.Şimdiye kadar “Med tech is coming soon!” dedik; şimdi “Med tech is here!” diyoruz.
Hazır olun; kodları debug, hastaları iyi edeceğiz!

 

İnstagram üzerinden @medtek18 kullanıcı adıyla bize destek olabilir ve gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir