Kapat

3 Boyutlu Yazıcı Teknolojisi

Anasayfa
Bilim 3 Boyutlu Yazıcı Teknolojisi

İlk olarak SLA (stereolithography) teknolojisi kullanılarak Charles Hull tarafından geliştirilen üç boyutlu yazıcılar ülkemize ise son yıllarda rağbet görmüş ve gelişmeye başlamıştır. Üç boyutlu yazıcı, sanal ortamda modellenen, tasarlanan bir verinin elle tutulur somut bir cisme dönüşmesini sağlayan makinelere denir. 3B yazıcılar objeyi zeminden başlayarak katman katlaman üretirler. ( https://www.youtube.com/watch?v=z9Cs-4C04hU )

Bir objenin tasarım ve baskı aşamalarını basitçe yazacak olursak:

  • Öncelikle bir fikir oluşturulmalı ve sanal ortamda modellenmelidir. 3D modelleme konusunda tecrübesi olmayanlar ya da yeni başlayanlar için tavsiye edilen programlar: SketcUp, Autedesk 123D Desing, Tinkercad… Tasarım ve modelleme bilgisi olanlar ise SolidWorks, Catia, 3ds Max, Fusion360 vb. çizim programlarında modellemeyi yapabilirler. Kullanılan çizim programından ziyade mühim olan şey tasarlanan objenin STL (stereolithogtaphy) formatında kaydedilmesidir.
  • Modellenen obje 3B yazıcıların anlayacağı bir formata dönüştürülür. Yani bunun içinde baskı programları (RepetierHost, Cura, MeshMixer, Slic3r, KISSlicer, Simplify3D… ) kullanılır. STL formatında kaydedilen model baskı programına atılır ve burada yazıcı ayarları yapılır. Objenin katman kalınlığı, dolgu deseni, basma hızı, dolgu miktarı, nozzle sıcaklığı vb.. tüm detaylar baskı programında gerekli koşullara göre ayarlanır.

Bu çizim ve baskı programlarından çoğuna internetten ücretsiz olarak kolayca ulaşabilirsiniz.

  • Son olarak baskı işlemi tamamlanan objenin yüzeyinde kalan malzeme fazlalıkları oluştu ise zımparalanır ya da aseton vb. malzemeler kullanılarak pürüzsüz hale getirilebilir.

3B Yazıcıyı Nerede Kullanabilirim?

Tıp sektörü, otomotiv, uçak sanayi, uzay endüstrisi, okullar, sinema/televizyon, mimari, kalıpçılık, prototip üretme, gıda sektörü ve aklınıza gelen her sektörde kullanılmakta ve hızla gelişmektedir. Çok basit düşünecek olursak kırılmış bir tencere kapağınızı kendiniz üretebilirsiniz, çocuğunuza oyuncak, çiçekleriniz için saksı, telefon kılıfı, fotoğraflarınız için çerçeve ya da sevdikleriniz için hediyelik eşyalar…

Daha Önce yapılmış olan ürünlere birkaç örneğe göz atabiliriz:

http://www.grassrootsengineering.com/blog/2014/03/18/worlds-first-3d-printed-kayak/

3 Boyutlu Yazıcı ‘dan basılmış bir kano.

Yazıcıdan basılacak olan bir modelleme…

 

 

 

 

 

 

 

Biblo haline getirilen bir resim.

 

 

 

 

 

 

 

3B Yazıcının Avantajları Nelerdir?

  • Sanal ortamda modellenen tüm ürünlerin çok kısa bir sürede elle tutulur bir objeye dönüştürebiliriz. Objenin boyutu, doluluk oranı vb. özelliklerine göre bu üretim saatler hatta dakikalar içinde gerçekleşir.
  • Makine (matkap, freze, torna…), alet edevat, işçi vb. ihtiyaçlar ortadan kalkar.
  • Düzgün bir geometrik yapıya sahip olmayan karmaşık objeler kolaylıkla üretilebilir.
  • Kullanılan PLA filamentlerinin temini kolay ve fiyatı uygundur. PLA insan sağlığını olumsuz yönde etkilemez. Ergitilirken çevreye zehirli gaz çıkarmaz, koku yapmaz. Doğada çözünebilme özelliği sayesinde çevreye zarar vermez. Malzeme çeşitliliği arttırılmaya başlamış ve olumlu sonuçlar elde edilmektedir.
  • Hızlı prototipleme de kalıp, yontma, strafor işleme vb.. tekniklere göre hem işçilikten hem de zamandan kazanç sağlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir