Kapat

Abaküsten Kuantum Bilgisayarına: Bilgisayar Mühendisliği

Anasayfa
BilgisayarMühendisliği Abaküsten Kuantum Bilgisayarına: Bilgisayar Mühendisliği

En hakiki bilgisayarı okudum, şimdiye kadar yaşamış en iyi aritmetikçiydi.

                                                           Richard Braithwaite

 

Bilgisayar sözcüğü ilk kez Richard Braithwaite’in 1613’te yayımlanan “The Yong Mans Gleanings” adlı kitabında kullanılmıştır. Hesaplama işinin ilkel anlamda dijitalleşmeye başladığı ilk zamanlarda bilgisayar bir makine değil hesaplama yapan kişinin ta kendisiydi. Sözü edilen kişi genelde herhangi bir makine kullanmaz, bütün hesapları kendisi yapardı.

Modern anlamda ise bilgisayar; bilgiyi anlamlandırıp sonuç üreten elektronik bir cihazdır. Üretilen bilgi bilgisayarda işlenebilir, saklanabilir ve istendiğinde tekrar çağırılabilir. Kökeni MÖ 2400 yıllarında Çin’de geliştirilen abaküse kadar uzanan bilgisayar; Matematiksel işlemlerden belediye başkanlığı seçimlerine, fotoğrafçılıktan trafik ışıklarına, hava durumu tahmininden harita ve yer belirleme sistemlerine kadar birçok alanda kullanılmaktadır. Yazılım ve donanım olarak iki ana bölüme ayrılan Bilgisayar, Bilgisayar Mühendisleri tarafından tasarlanır.

 

Bilgisayar Mühendisi Kimdir, Ne İş Yapar?

Karşılaştığı problemlere çeşitli algoritmalar geliştirip bunları analiz ederek çözüm getirmeyi hedefleyen çalışma dalı -Bilgisayar Bilimi ile yine benzer sorunları elektriksel sistemler tasarlayıp çözmeye çalışan Elektrik Mühendisliğini harmanlayan çalışma disiplini Bilgisayar Muhendisliğidir. Çalışmalarını bu alanda yürüten kişi ise Bilgisayar Mühendisi unvanına sahiptir.

 

Yazılım Mühendisliği ile Arasındaki Fark

Yazılım Mühendisliği; yazılacak yazılımın ihtiyaçlarının ortaya konması, projeye ayrılacak zamanın belirlenmesi ve bu zamanın doğru bir şekilde kullanılması, yazılımın kalitesinin istenilen seviyede tutulması, yazılımın genel yapısı, yazılan kodların esnekliği gibi konular üzerinde çalışan mühendislik disiplinidir.

Bilgisayar Mühendisliği ile karşılaştırıldığında daha sosyal bir mühendislik dalıdır. Bilgisayar Mühendisi; zamanının neredeyse tamamını bilgisayarın başında geçirirken, Yazılım Mühendisi masasında proje üzerinde çalışacak mühendislerin görev dağılımını yapmakla, yazılımın hedefini daha belirgin hale getirmekle meşgul olabilir.

 

Bilgisayar Mühendisliği okumak zor mudur?

Bilgisayar Mühendisliği, içerisinde Yüksek Matematik ve Fizik barindirdigindan çoğu kişi tarafından zor kabul edilen bir mühendislik dalıdır fakat matematiksel düşünme becerisinde sahip hemen hemen herkes sahip olunan ilgiye ve çalışma disiplinine göre belli bir seviyeye gelebilir.

 

Hangi alanlarda çalışabilir?

Matematik, Bilgisayar Bilimi, Elektrik Mühendisliği gibi ana dalların derslerini de aldıklarından Bilgisayar Mühendislerinin çalışabileceği birbirinden farklı birçok alan bulunmaktadır. Bir ürün üzerinden örnek vererek ilerleyelim: 2007 yılında tanıtılan ve akıllı telefonun geleceğine yön veren ilk iPhone onlarca farklı bileşenden oluşuyor. Elektrik Devre Temelleri ve Uygulamaları, Bilgisayar Organizasyonu ve Mimarisi, Elektronik ve Uygulamaları gibi Elektrik Mühendisliği kapsamında kalan dersler öncülüğünde kendinizi geliştirerek telefonun işlemcisini meydana getiren yapıyı tasarlayan takımda görev alabilirdiniz. Başta Olasılık olmak üzere aldığınız Matematik dersleri ile devam edip telefonun güvenliği için çalışabilir; İşletim Sistemleri, Nesne Yönelimli Programlama gibi dersler ile yazılımsal boyutta ana görevler üstlenebilirdiniz. Anlatılanlar telefon henüz ortaya çıkmadan yapılanlardı, bir de sonrası var. App Store, her ne kadar ilk iPhone’da bulunmasa da bugün iki milyon uygulamaya ev sahipliği yapıyor. Bu uygulamlara bir tane de sizin eklememeniz için hiçbir sebep yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir