Bilgisayar Kullanımı ve Sağlık

         Günlük hayatımızda yoğun bir şekilde giren bilgisayar kullanımı, önlem alınmadığı ve bilinçli kullanılmadığı takdirde önemli sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Bu sağlık sorunlarından biri de “birikimli travma bozuklukları”.

Bilgisayar ve iletişim çağı,şüphesiz getirdiği yeniliklerle pek çok işlemi kolaylaştırdı. İnternet ile bilgiye ulaşma ve haberleşme kolaylaşırken, bilgisayar programları ile pek çok işlem ile daha kolay ve çabuk gerçekleştirilebiliyor. Ancak bilinçsiz bilgisayar kullanımı, özellikle mesleği gereği uzun süreli klavye ile çalışan kişilerde önemli sağlık sorunlarına neden oluyor. Bunlardan biri de “birikimli travma bozuklukları” denilen sağlık sorunları. Bu rahatsızlıklar en sık boyun, omuz kol ve el bileğindeki sinirlerde, kirişlerde, kaslarda, eklem kapsülünde meydana geliyor.       

Ağrı, uyuşukluk, gerginlik,  güç kaybı, geceleri ağrı ile uyanma belirtileriyle kendini gösteren birikimli travma bozuklarının nedenlerini uzmanlar; kullanılan araçların ergonomik yetersizliği, çalışanların duruş ve oturuşlarında ki hatalar ve uzun süreli çalışma saatleri olarak bildiriyor. Sonuçta, kas- iskelet sisteminde ağrılı rahatsızlıklar kaçınılmaz oluyor.

Uzun süre sabit pozisyonda çalışmak, kasların zorlanmasına neden olarak kan akımını yavaşlatıyor. Bunun sonucunda kas yorgunluğu, el omuzda ağrı meydana geliyor. İş verimi düşüyor. Araştırmalara göre, her saat başı verilecek 10 dakikalık bir ara, yorgunluğu ve ağrıları önemli ölçüde azaltıyor. Zira bilgisayar başında çalışan kişilerde pozisyonun sabit olması hem de tekrarlayıcı el hareketlerinin yapılması, birikimli travma bozukluklarının artmasına neden oluyor. Yapılan araştırmalardan elde edilen sonuçlar, sürekli yazı yazan kişilerde dakikada 12 bin tekrarlayıcı hareket olduğunu gösteriyor. Bu tekrarlayıcı hareketler, önlem alınmazsa zaman içende önemli sağlık sorunlarına davetiye çıkarıyor.

 

Alınabilecek önlemler konusunda ise uzmanlar, öncelikle dinlenme konusunda değiniyor. Uzmanlar, yüksek hızda bilgisayar kullanıcıları için, her 20 dakika bir 1 dakika veya her saate bir en az 5 dakika dinlenme aralığı verilmesini ve vücut pozisyonda değişiklik yapılmasını öneriyor. Çalışma alanının ergonomik boyutlarda olması gerektiğini belirten uzmanlar, klavyede avuçların paralel olarak tutulmasını öneriyor. Ön kolların yatay konumda durmasını, yazı yazarken bileklerin düz tutulmasını tavsiye eden uzmanlar, materyal yerleşimi, yazım tekniği ve pozisyon seçiminin doğru yapılması gerektiğini bildiriyor.

Bilgisayar ekranlarının en üst kısmında göz hizasının altında olacak şekilde bulunması, klavyenin ise kolların aşağıya sarkmasının veya yukarı uzanmasını engelleyecek bir yükseklikte durmasını öneren uzmanlar, fare için doğru yeri klavyenin hemen yanı olarak tarif ediliyor.

Bana ait diğer yazılarıma ulaşmak için https://cengturkey.com/author/teknolojix

 

(Visited 2 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir