Kapat

Bitirme Projesi İçin Konu Mu Arıyorsunuz?

Anasayfa
Mühendislik Bitirme Projesi İçin Konu Mu Arıyorsunuz?

Bitirme projesi diye yazılır her öğrencinin korkulu rüyası, uykusuz gecelerinin sebebi, günlerini verip muhtemelen sunum sırasında çalışmayıp öğrenciyi mahcup edecek proje… diye okunur.

Bu yazımızın sizler için en azından proje fikri oluşturmasını umut ediyoruz.

 

 

Bitirme projesi, neredeyse bütün bölümlerde olduğu gibi mühendislik öğrencilerinin de eğitimlerinin son yıllarında gerçekleştirmek zorunda olduğu bir projedir. Bu projeyi yaparken öğrencilerden şimdiye kadarki bilgi birikimlerini kullanarak karşılaşılan bir problemin çözümlenmesi beklenir. Genel olarak hemen herkes ödevlerinin şimdiye kadar yapılmamış ve kendilerini en iyi şekilde ispat edebileceği bir şey olmasını ister. Bu çok doğru bir düşünce olmakla beraber çok kompleks konular için de zaman harcanmamalıdır. Çünkü ortaya çıkardığınız prototipin çalışması proje puanlandırmasının büyük bölümünü kapsayacaktır.

İşte bu yazımızda sizlere konu bulmanız için ya da gerçekleştireceğiniz projeye eklemeler yapmanız için birkaç proje örneği vermeye çalışacağız.

Çeşitli Mühendislik Bölümleri için Bitirme Projesi Olabilecek Konular

  • RF Kullanan Uzaktan Kumandalı Robotik Kol

Bu sistem RF uzaktan kumandası tarafından kontrol edilen bir robot kolu sağlar. Bu RF alıcısı, RF uzaktan kumandası tarafından gönderilen komutları alır. Yukarı, aşağı, açık ve kapalı gibi komutlar, işlenen RF uzaktan kumandası tarafından gönderilir. Böylece, bu RF kontrollü robotik kol projesi herhangi bir nesneyi seçmek, taşımak ve ihtiyacına göre herhangi bir yere yerleştirmek için kullanılabilir.

  • Dijital Kontrollü Ev Otomasyon Projesi

Proje, ev aletlerini uzaktan kontrol etmek için DTMF bağlantısını kullanan bir ev otomasyon sistemidir. Fiziksel olarak yaklaşarak çalıştırılması ve düğmeyi açması gereken geleneksel duvar anahtarlarının sınırlamalarının üstesinden gelir.

  • Kalp Hızı ve Kalp Krizi Tespit Monitörü

Günümüzde kalp krizi riskinin artması gibi artan sayıda kalp hastalığımız var. Önerilen sistem kullanıcısı sensörleri, kişi evde olsa bile kalp atışı algılamasını kullanan bir kişinin kalp atış hızını algılamaya izin veren sensörlerdir. Sensör daha sonra, kalp atış hızı okumalarını kontrol etmeyi ve bunları internet üzerinden iletmeyi sağlayan bir mikro denetleyiciye bağlanır. Kullanıcı, yüksek seviyelerin yanı sıra düşük kalp atış hızı seviyelerini de ayarlayabilir. Bu limitleri ayarladıktan sonra, sistem izlemeye başlar ve hasta kalp atışı belli bir limitin üzerine çıktığı anda, sistem denetleyiciye bir uyarı gönderir ve bunu internet üzerinden iletir ve doktorlar ile ilgili kullanıcıları uyarır. Ayrıca sistem daha düşük kalp atışları için uyarır. Kullanıcı izleme için her oturum açtığında, sistem hastanın canlı kalp hızını da gösterir.

  • Yapay Zeka Diyetisyen

Çevrimiçi yapay diyetisyen, insan diyetleri hakkında yapay zekaya sahip bir bottur. Gerçek bir diyetisyene benzeyen bir diyet danışmanı gibi davranır. Bir diyetisyen programına, vücut tipine, boy ve kilosuna göre bir kişiye danışır. Sistem bu verileri depolar ve işler ve daha sonra kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli olan besin değerini hesaplar,  kullanıcılara uygun bir diyet gösterir ve kullanıcı bununla tamam olup olmadığını sorar. Aksi takdirde kullanıcı ihtiyaçlarını karşılamak için diğer alternatif diyetleri gösterir.

  • Web Madenciliği Kullanarak Çevrimiçi Alışveriş İçin Bir Emtia Arama Sistemi

Bu çalışma, tüketici talebini takip etmek için yeni bir emtia arama sistemi önermektedir, yani herhangi bir web sitesinin emtia fiyatı tüketici fiyat koşullarından daha düşük olduğunda, sistem tüketicilere proaktif bir şekilde bildirecektir. Bu çalışma sonuçları, yeni meta arama sisteminin tüketicilerin meta arayışında bulunmasına ve tüketicilerin karar vermesi için metaların tarihsel fiyat bilgilerini sağlamasına yardımcı olabileceğini göstermektedir.

  • Akıllı Sağlık Danışmanlığı Projesi

Bu sistem hasta sağlık kayıtlarını tutmayı ve hatta ilgili tedaviler için çeşitli doktorlardan randevu almayı amaçlamaktadır. Sistem kullanıcısı bu sistemin bir üyesi olarak kayıt olmalı ve tıbbi geçmişini güncellemeye devam etmelidir. Hastalar daha sonra belirli yerlerde (cilt uzmanı, KBB uzmanı kardiyolog vb.) İlgili tedaviler için uzman doktorların bir listesini seçebilirler. Hastalar ayrıca toplantı için uygun randevu zamanlamaları da seçebilirler.

  • Borsa Analizi ve Tahmini

Amaç, belirli şirketlerin hisse senedi değerini etkileyen belirli parametrelerin yardımıyla, önceki şirketlerin stok verilerini analiz eden bir yazılım oluşturmaktır.

“Bitirme Projesi İçin Konu Mu Arıyorsunuz?” üzerine 2 yorum

  1. Burak says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir