Kapat

Biyomimetik Bilimi Nedir?

Anasayfa
Teknoloji Biyomimetik Bilimi Nedir?

Biyomimetrik Bilimi

Günümüzdeki teknolojik aletlerin nasıl icat edildiğini hepimiz merak ediyoruzdur. Ama aslında teknolojik aletlerin çoğu bildiğimiz, yaşam boyu karşılaştığımız şeylere benzetilerek yapılmış. Hatta doğadan esinlenilerek sadece teknolojik aletler değil, algoritmalar bile yapılmıştır. Şimdi asıl konuya dönecek olursak, bu ürünlere göz atalım.

Helikopter ve Yusufçuk

Açıkçası buna pek şaşmamak gerek. Çünkü yusufçuğu helikoptere benzetmeyen yoktur herhalde aranızda?

Hızlı Tren ve Balıkçıl Kuşlar

Japonya’nın hızlı trenlerini tasarlayan Eiji Nakatsu adlı mühendis, balıkçıl kuşların gagalarının hızlarını artırdığını fark etmiş ve sonrasında bu kuştan esinlenerek hızlı trenleri bu şekilde tasarlamıştır.

        

 

Robotlar ve Böcekler

                                  

Böceklerin bacaklarından esinlenilerek yapılan robotlar yere daha dengeli basmaktadır.

Radar ve Yarasalar

                                    

Görme duyuları ‘kör’ denebilecek kadar zayıf olan yarasalar ultrason denilen çok yüksek titreşimli ses dalgaları yayarlar. Bu sesler saniyede 20.000 titreşimin üzerinde olduğundan, insan tarafından duyulamaz. Yarasının yaydığı ses dalgaları havadaki ve yerdeki hayvanlara veya hayvanın önündeki diğer engellere çarparak yansır. Yarasa, yansıyan ve kendine gelen bu titreşimlere göre yönünü ve hareket tarzını belirler. Radarın çalışma prensibi de aynıdır.

Güneş Panelleri ve Ayçiçeği(Günebakan)

İsminden de anlaşılacağı üzere güneş ışınlarından faydalanmak için yapılan güneş panelleri ayçiçeği bitkisinden esinlenilerek yapılmıştır.

 

Ve daha pek çok örnek mevcuttur:

Teleskop- Arı ve petek, Midyeler ve süper yapıştırıcılar, Jet Uçakları ve Mürekkep Balığı, Lotus Bitkisi ve Dış Cephe Kaplama Malzemesi, Aerospace Uçağı ve Kedi Balığı vs.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir