CEO DEĞİL SEO!

SEO NEDİR?

 SEO (Search Engine Optimization) yani arama motoru optimize edicisi şeklinde Türkçeye çevrilir, mantığı ise herhangi bir arama motorunda(Google, Yandex , Firefox vb.) aradığınız sözcük ya da sözcükleri yazdığınızda karşınıza çıkan sonuçlardan sitenizin en üst sıralarda olmasını sağlama tekniğidir.

SEO için temel olarak 2 kısım söz konusudur; site içi ve site dışı SEO.

SİTE İÇİ SEO

Site içi SEO’da dikkat dilmesi gereken bazı kısımlar vardır. Bunları çok fazla ya da az olması site içi SEO’nuzu etkilemektedir. Örneğin;  sayfanıza çok fazla anahtar kelime belirlemek. Anahtar kelime ya da kelimeleriniz olabildiğince az ve öz olmalıdır. Aynı şekilde tekrar sayısı  da belli bir düzeyi geçmemelidir. 50 adet anahtar kelime seçip bunları tekrarlamaya çalışmak site içi SEO uygulamanızı olumsuz etkiler. Bunun yerine seçtiğiniz 5 anahtar kelimenin konu ile ilgi uygun tekrarlarının sağlanması site içi Search Engine Optimization çalışmanız için uygun olacaktır.

Site içi SEO uygulaması için dikkat edilecek diğer unsurlardan kısaca bahsedelim;

Başlık etiketi; başlıklar 60 karakterden az olmakla birlikte belirlediğiniz anahtar kelimeleri içermelidir. Ayrıca HTML kodlarındaki başlık etiketleri sıralı kullanılmalıdır. H1 etiketi kullanıldıktan sonra diğer başlık için H5 etiketi değil, H2 kullanılmalıdır.H1 etiketi her sayfada sadece 1 kez kullanılmalıdır.

Dahili Link Verme; Okuyucu arama sonucunda sitenize ulaştığında onun için gerekli olabileceğini düşündüğünüz ve hazırladığınız alternatifleri yine sitenizde hazırladığınız başka bir sayfaya link vermeniz site içi SEO uygulamanızı olumlu etkiler.

 Alt Etiketinin Kullanımı; Sitenizde kullandığınız görsellerin adlandırılmasında belirlediğiniz anahtar kelimeleri kullanmalısınız. Görseliniz anahtar kelimelerle ifade edilemese bile yine de görseliniz adlandırılmalıdır. Adlandırmanın önemini şu şekilde açıklayayım; görselin hiç yüklenmemesi ya da geç yüklenmesi sonucunda orada yer alan isim ile okuyucunun tahmini de olsa zihninde görselle alakalı çağrışımda bulunulması sonucunda okuyucunun sitede kalmasını sağlanır. Diğer bir sebebi ise yine anahtar kelime ile görsel arayışı yapıldığında sitenizdeki görsele ulaşılması sonucunda sitenizdeki aktivitenin devam etmesi site içi Search Engine Optimizatio’nun başarılı olması anlamına gelir.

SİTE DIŞI SEO(Backlink)

Site dışı SEO da hedef diğer sitelerin sitenize link vermesidir. Yani oluşturduğunuz web sitenizdeki konu ile alakalı olarak internetteki diğer ortamlarda(web sitesi, blog, form, haber siteleri vb.) sitenizin linkinin olmasıdır. Bu işlem sitenizdeki trafiği arttırarak sitenizi üst sıralara taşıyacağı gibi diğer sitelerin sitenize link verilmesi size referans sağlayacaktır. Backlink dediğimiz bu işlemde özgün ve kaliteli içerik sağlanması önemlidir.

Site dışı  se o çalışması gerçekleştirme kanalları olarak; haber siteleri, form ve bloglar, web sitelerindeki yorum kısımları, sitenizle aynı konudaki diğer web sitelerine link verebilirsiniz.

Backlink konusunda dikkat edilecek şey ise link vermek adına her gördüğünüz, sitenizdeki içerikle alakalı olmayan, reklam alan tüm sitelere link vermeniz değildir.  Burada amaç doğru ve kaliteli link verme işlemi olmalıdır. Güvenilir web sitelerinin sitenizi link vermesini sağlamaktır.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir