Kapat

Dropshipping Hakkında Neler Biliyoruz?

Anasayfa
Teknoloji Dropshipping Hakkında Neler Biliyoruz?

 

 

İnternette sermayesiz satış yapabileceksiniz sözleriyle karşımıza çıkan online e-ticaret yöntemi olan dropshipping hakkında gelin hep birlikte bilgi sahibi olalım.

 

Nedir bu dropshipping?

Dropshipping ile firmalar, toptancılardan düşük fiyatlara aldığı ürünleri, çeşitli ticaret siteleri aracılığıyla üzerine kar payı koyup satar. Örneğin, Çin’den aldığınız 1 dolarlık ürünü, Amerika’da 3 dolara satıyorsunuz. Ürünü müşterinizin adresine Çin’deki siteden ödediğiniz toptancı fiyatıyla değil, sizin satış yaptığınız fiyata yolluyorsunuz aradaki fark size kalıyor ve kar elde ediyorsunuz.

Tabi ki düşünmeniz gereken birkaç unsur var: Diyelim ki aldığınız ürünü ebay üzerinden sattınız, kazandığınız kar üzerinden ebay komisyonu, paybal komisyonu gibi maliyetletleri ödemek zorundasınız. Bunlardan sonra size kalacak miktar bu işi sürdürmeniz için değecek bir miktarda olmalıdır eğer değilse tehlike çanları çalıyor demektir. Diğer yandan Amerika’da satış yaptığınız ürünler için Amerika’ya vergi ödemek zorundasınız, Çin’den Amerika’ya gidecek ürünün kargo ücretleri size ait olacak. Ayrıca işin şirket kurma, muhasebe gibi teknik olan masraflarıda var. Ciddi bir reklam bütçesine ihtiyacınız var.Çünkü sizin gibi binlerce kişi daha dropshippingin çok fazla para kazandırdığını düşünüyor ve aynı ürünü aynı şekilde reklam veriyor. Sizin o ürünü satabilmek, diğerlerinden üst sıralara çıkabilmek için onlardan daha fazla reklam harcaması yapmanız lazım ve daha iyi optimize etmeniz lazım. Bu da çok ciddi bir reklam bütçesi… Facebook ve Adwords gibi yerlere reklam için ciddi paralar harcamanız lazım ki ürünleriniz satılabilsin. Başka türlü ürünlerinizi satamayacak ve zarara uğrayacaksınız, yaptığınız bütün maliyetler boşa gitmiş olacak. Bunlardan daha da önemlisi iade süresi.

Ürünlerinizi amazonda satacaksınız o halde bazı hususları göz önünde bulundurmanız gerekmekte çünkü Amazon müşterilerinin çok fazla memnun olduğu bir yapı. Amazonda müşterilerin memnun olmasını sağlayabilmek için bir kere iade süresinin çok sağlıklı işliyor olabilmesi gerekli. Peki siz Çin’den aldığınız bir ürünü Amerika’ya sattığınızda iade sürecini nasıl yapabileceksiniz? Eğer şikayetler gelecekse Amazon hesabınız askıya alınarak kapatılıyor.

Peki Nasıl Kazanç Sağlayabiliriz?

  • Öncelikle sattığınız ürünün ne olduğunu, ne işe yaradığını anlayabilmeniz bunun içinde çok iyi İngilizce biliyor olmanız lazım.
  • Gelen siparişlere cevap verebilmeniz açısından stoklarınızı kontrol edebilmeniz gerekiyor bu sizin elinizde olmadığı için Çin’den anlaştığınız firmanın bu konuda size sıkıntı çıkarmayacağından emin olmanız gerekmekte.
  • Ürünleri satacağınız Amerika’nın yapısına hakim olmalısınız. Onlar neyi sever? Hangi ürünleri satın alırlar? Sonuçta ülkemizdeki insanlarla oradakilerin ihtiyaçlarının aynı tip olması söz konusu değil.
  • Amerika’nın e-ticaret mevzuatına hakim olmanız gerekiyor.
  • İadeler nasıl yapılıyor? Kaç günde yapılmalı? Ya da yasal mevzular nelerdir? Bunları bilmeniz lazım.
  • Satış yaptığınız siteye kâr payınızdan ödeyeceğiniz masraflardan geriye kalan miktarın sizin bu işi devam ettirebileceğiniz bir miktar olması lazım.
  • Yine o kâr payınızdan arda kalanlarla reklam bütçenizi ayarlamanız gerekmekte.

Buradaki maddeleri dengelediğiniz ve ayarlayabildiğiniz zaman sizde kazanç sahibi olabilirsiniz.

“Dropshipping ile bizim gibi zengin olmak ister misiniz? Bunun için eğitimimize sahip olun” Diyenlerden Uzak Durun!

Eğitimler size para kazandırmak değil, eğitimi verenlere para kazandırmak amaçlı kurulmuş bir sistemdir. Burada insanları inandırmak için lüks araç ve lüks evlere, ofislere sahip olduğunu belirtip sizinde bunlara kolayca sahip olabileceğinizi ve tek yapmanız gerekenin bu eğitimi almaktan geçtiğini söylemektedirler. Halbuki yukarıda da belirttiğimiz gibi bu o kadar da eğitimi alıp, işi kolayca yapıp, hemen çokça para kazanılacak bir durum değil. Böyle reklamları verip, kiralık villa önlerinde sözde eğitimlerle zenginleştiğini söyleyerek konuşan insanlara inanıp yüzlerce kişinin mağdur olması söz konusudur. Genellikle bu tarz işlere en çok ilgi ve merak duyan gençlere tavsiyelerimiz olarak internetten para kazanmanın o kadar kolay olmadığını, her işin bir usulü olduğu gibi burada da dikkat edilmesi gereken noktalar olduğunu bilmeleri, ciddi bir sermayeye ve diğer bahsedilen maddelere sahip olunması gerektiği bilinmelidir diye söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir