ERP ve SAP SEKTÖRÜ

Günümüzde adından sıkça bahsedilen ve birbiriyle karıştırılan ERP ve SAP nedir, ne işe yarar gibi sorulara ilk olarak cevap vermeye başlayalım . Öncelikle ERP(Enterprise Resource Planning) yani Kurumsal Kaynak Planlaması nedir ? sorusunun cevabını vermekle başlayalım. Enterprise Resource Planning şirketlerin farklı farklı süreçlerini bir araya getirerek yönetilmesini ve daha verimli olarak kullanılmasını sağlamak için geliştirilmiş sistemlerin ve yazılımların genel adıdır. Üretimin sürdürülmesi için plan yapma ihtiyacı ile doğan ERP; şirketlerin finansal, muhasebe, lojistik, iş zekası gibi daha birçok süreçlere çözüm üretir. Her ne kadar planlama olarak tarif edilse de aslında yapılan iş yönetmektir.

 

Peki bu işlemleri nasıl yapıyor diye sorarsak eğer ERP sistemleri, bir bilgisayarın çeşitli donanım ve yazılımlarını bütünleşik bir şekilde veri tabanında kullanır. Yani şirketlerin farklı iş tiplerini ve faaliyetlerini yönetmelerini sağlayan yazılım modüllerini tek bir veritabanı altında toplayan yapıdır. Bu yüzden ERP yazılımını kullanan şirketlerde maliyetlerinde azalma ve zamanı verimli kullanmaları gibi konularda onlara büyük bir katkı sağlar. ERP sistemlerinde birden fazla yazılımın bir araya gelmesiyle ERP Yazılım Paketi halinde de sunulabilir ve şirketler bu paketlerden yararlanabilir.

Günümüzde birbirinden farklı birçok Enterprise Resource Planning uygulamaları vardır. Bunlardan en bilineni ise SAP(Systems Analysis and Program Development)‘tır. ERP ve SAP birbiriyle karıştırılsa da aslında SAP bir ERP‘dir. Fakat her ERP, SAP değildir.SAP ise 1972 yılında eski IBM çalışanları tarafından Almanya’da kurulmuş bir yazılım şirketidir. İş uygulamaları arasında Dünya’da lider yazılım firmasıdır. Türkiye’de 2001 yılında kurulmuş olup, ilk akla gelen holdingler başta olmak üzere 1000’in üzerinde firma SAP müşterisidir. 24 farklı sektörde yazılımı kullanılan SAP,ürün gamını 5 anadalda toplamıştır.

  1. İş Uygulamaları
  2. Analitik Uygulamalar
  3. Mobil Uygulamalar
  4. Bulut Uygulamalar
  5. Veri tabanı ve Teknoloji(HANA Platformu)

SAP yıllar içerisinde şirketlerin farklı farklı süreçlerine çözüm üretmiş olup neredeyse akla gelebilen her sektöre bir çözüm sunabilecek hale gelmiştir. Finans, lojistik gibi birçok konuyu kendi modüler sistemine aktarmış ve bunları da başarılı bir şekilde birbiri ile ilişkilendirerek müşterilerin ihtiyaçlarına göre parçalar alarak çözümler sunabilir haldedir. Kısaca SAP modüllerinden bahsedecek olursak; finansal, malzeme yönetimi, satış dağıtım, depo yönetimi, bakım onarım, üretim gibi daha birçok modüllere sahiptir.

 

 

Diyelim ki bir şirket SAP kullanmaya karar verdi. Bunun sonucunda atacağı adımlar nasıl olmalı? SAP bir yazılım platformunda ürünlerini müşterilere sunuyor ve müşterilerde danışmanlık desteği alarak yada kendi bünyelerinde ABAB dilini SAP üzerinden kendilerine özel süreçlerini belirliyor. SAP projelerini ABAB denilen bir mitolojiye göre yürütüyor ve 5 aşamadan oluşuyor.

  1. Proje-Ön Hazırlık
  2. Kurumsal Analiz
  3. Geliştirme
  4. Birim ve Entegrasyon Testleri
  5. Canlı Geçiş Hazırlıkları
(Visited 28 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir