Kapat

Q Klavye Aslında Yavaş Yazmak İçin Mi Geliştirildi?

Anasayfa
Bilgisayar Q Klavye Aslında Yavaş Yazmak İçin Mi Geliştirildi?

Günümüzde Q klavyenin diğer klavye türlerine göre popüler olduğu inkar edilemez bir gerçek. Q klavyenin yaygın olmasının belli başlı sebepleri var:

  • Diğer klavye türlerine  göre piyasada daha ucuz olması
  • Küreselleştirme amacıyla dizüstü bilgisayarların neredeyse hepsinde Q klavye kullanılması
  • Evrensel dil olarak kabul edilen İngilizce’nin kelime yapısına uygun harf dizilimine sahip olması
  • Artık alışkanlık olması ,daha doğrusu popüler kültürü elinde tuttuğundan dolayı

 

Q Klavyenin Asıl Ortaya Çıkış Amacı Neydi ? 

Yaygınlaşması ve bunun sonucunda alışkanlık haline gelen Q klavyenin ortaya çıkış amacı aslında ergonomik olmak ve hızlı yazmak değildi, aksine kullanıcıyı yavaş yazdırmaya yönelikti.

Şu anda bu yazıyı okurken akıllı telefon veya bilgisayar üzerinde muhtemelen Q klavye kullanıyosunuz. Dikkat edersiniz aslında en çok kullanılan, ihtiyaç duyulan harfler (her dilde) genellikle ulaşması zor olan orta kısımda bulunuyor.

İşte bu dizilişin altında eskilerde sık kullanılan daktilo yatıyor.Daktilolarda bastığınız harf anında baskı olarak kağıda geçeceği için yaptığınız en ufak hatada tüm yazı mahvolacaktır. Bu nedenle hızlı ve dikkatli yazmak amacıyla harf düzeni karışık olan Q klavye geliştirilmiştir. Bir metin yazacak olan kullanıcı bu klavye ile yavaşlayacağından hata payı en aza indirilecektir.

daktilo ile ilgili görsel sonucu

 

Q klavye İngilizce yazılacak metinlerin yazımını yavaşlatmak amacıyla üretilse de, Latin alfabesi kullanılan dilleri de yaklaşık aynı ölçüde etkiliyor.

 

Peki Ya Kendi Dilimize Uygun Olan F Klavyeyi Neden Kullanmıyoruz ?

F klavye, Türkçe’de çok kullanılan harflerin sıklığına göre ergonomik bir şekilde geliştirilmiştir.Q klavyede Türkçe bir metin yazan kullanıcı, F klavyeye alışınca bu metini yazma hızını 4-5 katına çıkaracak ve hata payını minimuma indirecektir. Üstelik bazı tasarımlarda üzerindeki fonksiyon tuşları da Türkçe. (örn: Caps Lock – Büyük Harf Kilidi)

Ä°lgili resim

Bu kadar kullanışlı olmasına rağmen tercih edilmemesinin bana göre tek sebebi var, bu ürünün reklamını, piyasaya servisini güzel bir biçimde yapamamak. Devlet kurumlarının tamamına yakınında F klavyeye geçilmesi güzel bir örnek fakat bunu kişisel kullanıcılara özendirmekte eksik kalıyoruz. En azından yerli ve milli olmasını vurgulayarak bir kamu spotu hazırlanabilir.

 

Boğaziçi Üniversitesi tarafından geliştirilen E Klavye, yakın zamanda F klavyenin yerine geçebilir !

Boğaziçi Üniversitesi’nde bir ekip tarafından 1o parmak yazma kuralı göz önüne alınarak geliştirilen E klavyenin F klavyeye göre daha kullanışlı olduğu ve yakın zamanda F klavyenin yerini alabileceği iddia ediliyor.

e klavye ile ilgili görsel sonucu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir